| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si am miopie de 0.50-0.70 la ochiul drept. Chiar nu vreau sa port ochelari si daca as purta se poate corecta? crying

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Miopia este mica si se poate corecta prin limitarea orelor in fata unui ecran: telefon, PC, computer, laptop, tableta, TV, care iti obosesc excesiv ochii si-ti cresc dioptriile.
Purtatul ochelarilor nu corecteaz vederea si nici nu o vindeca, doar iti ajuta ochiul la citit sau privit.
Daca nu elimini cauzele care iti produc miopia, ea va evolua si in timp, miopia creste, fortandu-te sa porti ochelari cu diopri mai mari.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si daca daca limitez orele in fata ecranului si poate o alimentatie mai sanatoasa aceasta miopie de 0.50 de poate duce de la sine sau va stagna?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu porti ochelari? vrei sa te chinui toata viata?

| Plato a răspuns:

Se poate sa fie tratabil prin operatie, dar nu la varsta ta.
De ce te sperie asa rau ochelarii?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu ma vad purtandu-i si nu as vrea sa devin dependenta de acei ochelari. Nu suport ideea asta.

| sudenta a răspuns:

Si eu am miopie medicul mi-a zis ca daca fac operatia nu rezolv nimic adica nu scap de ochelari doar mai imi scad dioptrile eu am 5 la un ochi si 4 la celalat din cate am auzit este o operatie de miopie dar la varsta ta nu se poate trebuie sa faci 18 ani.Eu te sfatuiesc sa porti ochelari sunt multi oameni cu ochelari iar daca colegi rad nu ii baga in seama si de mie radeau ca port ochelari.

| anonim_4396 explică (pentru sudenta):

Dupa purtarea ochelarilor diopriile au scazut?