| asasaaaaaaaaaa a întrebat:

am 15 ani si nu am mai iesit din casa de 3 saptamani, sunt si anxios, si sunt complexat de multe lucruri. De exemplu eu am 1.75 si cand vad alti colegi sau oameni mai mari ca mine ma simt asa ciudat, si vreau neaparat sa parasesc locul in care ma aflu in momentul dat.
Acum o luna eram in drum spre casa si doi elevi mai mari de liceu au inceput sa rada deoarece incercam sa-i "depasesc", si nu prea am reusit, bine am reusit in cele din urma. Si chestii de genul, lucuri marunte ma fac sa ma simt rau si in casa totul este mai bine.
La scoala in semestrul trecut nu prea am fost, era primul semestru, si nu-mi placea de loc (nici acuma nu-mi place) stiu, stiu, este scoala si aproximativ nimanui nu ii place. Chiar nu vorbesc cu nimeni la scoala, si daca as vrea sa vorbesc cu cineva nu vorbesc deoarece vorbesc incet si ciudat.
Parintilor le pasa, dar nu stiu cum sa faca sa ma determine sa ma duc la scoala, de curand s-au lasat pagubasi.
Saptamana asta nu am fost de loc la scola si nu cred ca am sa ma duc toata saptamana.
Pe scurt n-am incredere in mine, n-am stima de sine, nu vorbesc cu nimeni, deci sunt un esec social si un parazit.
Cum m-as putea schimba?
Asa, nu vreau sa fiu nerecunoscator, orice raspuns este bine venit dar nu ma duc la psiholog/psihiatru (desi cred ca nu-i cazul) pentru ca nu am bani si la scoala nu m-as duce.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai vrei ajutor dar totusi il refuzi. De ce sa nu te duci la psihologul scolii care este gratis? Te duci singur, cand toti sunt la ore, nu stie nimeni ce faci tu. De psihiatru nu ai nevoie. Esti constient totusi de problemele ce le ai cu tine insuti, dar nu cred ca o sa ti le rezolvi vreodata pe TPU. In afara de faptul ca trebuie sa te accepti pe tine asa cum esti, ca nu esti singurul cu defecte si ca nu exista om perfect pe pamant, nu stiu daca te mai putem ajuta cu ceva. Tu crezi ca cei din jurul tau nu sunt complexati de cate ceva? Altii sunt complexati de grasime, de vreun handicap, de chelie, de pistrui, de par, de inaltime ca pot fi prea inalti, de nas prea mare, de culoarea pielii etc. Ce s-ar intampla cu noi toti daca ne-am incuia in case de frica reactiilor altora? Cei ce critica si rad sunt complexati la randul lor, dar stii cum e, fiecare vede gunoiul din gradina altuia. Incearca sa faci haz e necaz si sa le raspunzi cu glume la atacurile lor. Ai sa vezi ca o sa devii mult mai sociabil si lumea o sa te indrageasca. Din experienta mea am realizat ca oamenii frumosi in interior se fac mult mai placuti chiar daca nu arata ca un model.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la psihiatru, incerci sa te gandesti ca esti omul cu cel mai puternic pshic de pe Pamant si ca nu te impiedici tu in niste rahaturi. Fata de Napoleon esti inalt. Incepi prin a merge la scoala, socializeaza cu ceilalti, incearca sa iei si niste note bune si lucrurile se vor schimba.

| CatelNebun a răspuns:

Nu-ți fie frică de ceea ce ești. Pare ușor de zis, greu de făcut, dar doar așa poți trece prin viață. Întotdeauna o să găsești un retardat care are vreo problemă cu tine, nu poți să fugi la nesfârșit. Vorbește cu oamenii, fii tu însăți - e un risc pe care ți-l iei dar se merita. Pâna la urma e doar o etapa din viața ta, deci n-ai nimic de pierdut.