| AlexAL275 a întrebat:

Am 15 ani si sunt în clasa a IX-a. Nu prea mai știu cum să învăț. Eu de obicei învățăm mecanic și uitam foarte repede. Toată lumea spune că repetiția este cea mai bună modalitate prin care poți învăța dar eu sunt cam leneș și nu vreau să pierd mult timp cu învățatul. Vreau niște sfaturi pentru a învăța mai bine și pentru a scăpa de lenea aceasta

1 răspuns:
| BogdanGabriel628 a răspuns:

Salut eu am 13 ani si sfatul meu este sa incerci pe cat posibil sa fii atent in clasa, pentru ca tu daca esti atent in clasa crede-ma ca nu v-a fii necesar sa mai deschizi caietul acasa, dar daca te refereai cum sa inveti mai usor acasa ei bine incearca sa combini 2 lucruri, spre exemplu sa incerci sa faci totul cat mai interactiv sa incerci sa comparii unle chestii. Exemplu: Nu poti retine cum se numeste o figura la geometrie (incearca sa o compari adica daca ai avea Trapezul, si mereu te incurci, poti cauta un exemplu in realitate cum ar fi: Casa Mariei seamana cu un trapez, si atunci cand uiti numele figurii te gandesti la casa Mariei. ) Sper ca ai inteles ceva am incercat sa te ajut.