| AlexAL275 a întrebat:

Am 15 ani si sunt la liceu(clasa a IX a). Aș vrea niște sfaturi cu privire la comportamentul meu. Sunt retras și de cate ori încerc să comunic cu ceilalți colegi nu prea îmi iese. Îmi place liniștea și nu prea îmi place să creez necazuri. Eu îi consider pe colegii mei foarte gălăgioși, sălbatici și needucați. Acum nu pot să zic că și eu sunt sfânt. Sunt și timid. De câte ori trec pe lângă o fată pe care o cunosc mă fac că nu o văd și merg mai departe. Înainte când avem 8, 10 ani eram foarte sociabil, activ și optimist. Acum am devenit pesimist pentru că știu că nu o să se întâmple ceva bun dacă nu faci. Mai pe scurt am uitat cum să fiu eu. Rănesc oamenii și ma distrug în același timp și pe mine. De câte ori încerc să fiu de treabă și să-mi ajut prieteni sau colegi strigă la mine că sunt prost, că sunt slab și nu mă bagă în seamă. Încerc să fac lucrurile pe care ceilalți le fac pentru a mă împrieteni cu ei si pot sa afirm ca nu-mi plac. Am hotărât să nu mă mai atașez de persoane pentru că ele pleacă și tu rămâi singur cu acel sentiment groaznic. Am devenit și indiferent. Nu mă interesează de nimeni. Atunci când eram mai mic râdeau copii de mine, mă supărăm, mă gândeam cum sa scap de această suferință iar acum pot sa zic ca nu ma mai afectează cu nimic. Sunt trist, pesimist, timid, rău, zgârcit și nu am prieteni adevărați. Acum știu că o să ziceți că am 15 ani si ca sunt mic dar acestea sunt problemele mele. Astept niște sfaturi

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe tine nu te-au invatat parintii acasa sa dai buna ziua, sau sa saluti respectuos pe cei care-i cunosti, cand ii intalnesti?
Ai 15 ani, nu 2 ani, deci nu mai esti copil mic sa nu stii a saluta si respecta oamneii din jur!
Faptul ca nu vorbesti si nu saluti pe nimeni, nu te face timid, ci copil fara bun simt, sau cu alte cuvinte nesimtit si prost crescut.
Asta este un lucru urat, care te pune intr-o lumina proasta, atat pe tine cat si pe parintii tai, afectandu-te pe viitor.
Daca vrei sa ajungi un copil respectat si placut de lume, atunci invata sa respecti pe toata lumea si sa-i saluti cand ii intalnesti.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Păi treaba este că salut lumea dar pe fete nu le salut

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

De ce nu saluti fetele, ele nu sunt tot "lumea"?
Ori parintii nu te-au invatat sa fii politicos, taman cu sexul frumos?
Ma rog, nici nu ma mir de ce nu se uita vreo fata la tine, atata vreme cat esti snob si nu le saluti.
Mai vorbim pe la 40 de ani, cand tot virgin vei fii si vei veni aici sa te insoare babele.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Păi mi-e frică să nu facă mișto de mine, să nu spun prostii și să râdă de mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Nici o fata nu va face misto de tine cand o saluti!
Asta este doar o prostie inventata de tine.
Tu chiar nu ai primit educatie acasa?
Nu stii ca se saluta fetele si femeile primele?
Unde dumnezeu este bunul simt?

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Tu ești foarte educată?‍♂️?‍♂️?‍♂️. Chiar nu știi cum sunt băieți și fetele de la mine din oraș. Se pot lua de tine din orice motiv. Am primit destule jigniri și am fost destul luat la mișto ca să mă faci tu pe mine needucat. Și ca să înțelegi tu mai bine mama îmi spunea de câte ori vâd pe cineva să-l salut, începusem să salut și persoanele pe care nu le cunoșteam. La mine nu este vorba că nu m-a învățat nimeni să salut doar că de câte ori salut o fată mă rușinez și chiar nu stiu de ce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Bineinteles ca eu sunt foarte educata!
Pe mine m-au educat si parintii acasa si viata. La randul meu mi-am educat copii care azi sunt adulti in toata firea, la 30 de ani.
Personal, am privit cu dispret un om care nu stie sa salute cand trece pe langa tine, mai ales cand iti este cunoscut, coleg, ruda, vecin sau orice ar fi.
Lipsa salutului este primul element care te pune intr-o pozitia de needucat sau prost.
Asadar, daca vrei sa fii privit ca un om normal si cu bun simt, deschide gura si saluta, ca sa nu fii judecat aiurea, mai ales daca vrei ca o fata sa se uite vreodata la tine.
Si cu astea fiind zise, am sa te las in lumea ta, sa faci ce vrei. Vei invata tu peste ani sa te comporti civilizat si sa saluti, cand vei vedea ca toata lumea te dispretuieste si te ocoleste.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să socializezi cu cineva care te înțelege și are răbdare să te accepte cu bune și cu rele. E bine să ajuți pe colegi cu ce poți. Dintre toți colegii, găsești pe cineva care e mai tolerant cu tine.

| AlexAL275 explică:

rolling on the floor