| MusatGeorge a întrebat:

am 15 ani si vreau sa ma hotarasc daca din clasa a X-a la liceu sa ma inscriu la profesionala. Doresc sa ma inscriu la profesionala deoarece nu sunt prea bun la invatatura si fac mai putina teorie, din cate am inteles ma inscriu 2 ani pana in a XII-a, iar dupa aceea trebuie sa ma angajez la firma ( cea care are liceul contract ) respectiva? http://www.evz.ro/......65571.html din acest articol reiese ca eu trebuie sa aleg daca vreau sa ma angajez la firma respectiva sau sa imi continui studiile pentru BAC, dar parintii si cunoscutii spun ca trebuie sa continui sa lucrez la acea firma dupa ce termin cele 12 clase. Ei spun asa deoarece imi da pe luna imi da 200 lei, si spun ca daca doresc sa nu continui sa lucrez la acea firma trebuie sa dau toti banii care ii acumulez pe parcurs inapoi. Ce trebuie sa cred si ce este corect? Funda! :D

5 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Alege ceea ce vrei tu, nu te obliga nimeni ce sa alegi, daca tu crezi ca te vei descurca mai bine la profesionala si vei invata o meserie la care te pricepi atunci fa ceea ce trebuie, dar parca acum stiu ca la liceele profesionale trebuie sa si platesti pe an, numai este pe gratis parca; d

| Gnomul a răspuns:

Daca inveti bine (numai 9 si 10) ramai asa da Bac-ul si la facultate cu tine. Dar daca nu prea inveti si mai greu cu scoala fugi la profesionala.winking

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Crezi ce vrei dara daca decizi s ate duci la profesionala tinand cont ca nu prea iti place scoala e o decizie buna pentru ca nu ai bataie de cap prea mare si in ziua de azi e mult mai buna o profesionala decat un liceu pentru ca iesi cu o meserie

| Ellenaroxy a răspuns:

La medicina veterinara prietena mea a intrat cu 7 30 si au mai intrat si sub ea inca 30 cred deci ajunge pe la 7 vorbind de medicina veterinara Bucuresti de medicina dentara nu cunosc foarte multe iar cu bacul nu te baza ca o sa iei note foarte mari este foarte greu in ziua de azi bacul ceea ce este bine mai ocupa si desteptii locuri in facultate nu mai vine vasile cu porcu si a intrat la medicina laughing ideea este ca daca tu ai face exact ce ai spus normal ca o sa reusesti promovabilitatea la bac scade din ce in ce mai mult ceea ce ii face pe copii care invata sa ajunga departe totul este sa ai in cap asta si in clasa a 11 cand o sa te apuci de invatat pentru bac si sa ai ambiti si eu sunt ca tine cand imi pun ambitia nu exista obstacole asa iti doresc si tie sa nu ai nici unul

| MusatGeorge explică:

Eu doresc sa stiu daca dupa ce termin cei 2 ani de profesionala in a XII-a trebuie sa mai raman la firma aceea obligatoriu sa muncesc... sau pot sa ma duc sa ma angajez in alta parte asta doresc eu sa stiu. deci trebuie sa raman obligatoriu la acea firma dupa ce termin profesionala?