| 8mmppp a întrebat:

am 16 ani jumate si 1.72? E destul? Eu nu seman nici cu mama si nici cu tata, amandoi sunt mici de inaltime(1.50 si 1.60 si ceva). Credeti ca o sa mai cresc?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Gretta nu dezinforma. Inaltimea medie in Romania, pentru barbati, e de 1.75-1.76m iar pentru femei de 1.64-1.65m. La 1.72m este de inaltime medie, 2/3 din colegii mei de liceu aveau intre 1.71 si 1.76 la 17-18 ani. Foarte micut as zice doar sub 1.65m desi am un coleg de birou care are cred 1.58-1.59m (e de exact aceeasi inaltime cu alta colega care nici ea nu e inalta) si am un prieten care are un frate de 1.58m. Ambii au putin peste 30 de ani.
Tu la 1.70 esti destul de inalta dar intri in zona medie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca barbat la 1.72 esti foarte micut, dar posibil sa mai cresti pana pe la 18-20 de ani.
Eu sunt femeie si am 1.70!

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreia67):

Nu andreia, la 1.70 ca barbat este micut!
la 1.80 esti normal
la 1.90 sunt inalti!
Avem milioane de femei roamnce care au peste 1.70 si milioane de barbati peste 1.80.
Statisticile actuale s-au schimbat din anii 60-70 cand alea erau masurile, barbatii romani din ziua de azi sunt mai inalti cu 10 cm, cat si femeile!

| andreia67 a răspuns (pentru Violleta2022):

Romania nu e Olanda nici Danemarca.
http://www.distors.ro/......mea-umana/
http://stiati-ca.haios.ro/listeaza_poza.php?s=stiati&id_joke=1957
http://www.sursazilei.ro/......e-romania/
http://romaniasociala.ro/......-din-lume/
Eu am impresia ca datele pentru Romania sunt totusi subevaluate. Si femeile au crescut mai mult in inaltime decat barbatii, asta e un lucru cert. Dar MAREA MAJORITATE a barbatilor sunt intre 1.70-1.80 si marea majoritate a femeilor intre 1.60-1.70. La 1.80 esti peste medie iar peste 1.85 deja sunt sub 10%, estimare optimista. Valabil si pentru femeile peste 1.75m.

| andreia67 a răspuns (pentru Violleta2022):

Gretta nu dezinforma. Inaltimea medie in Romania, pentru barbati, e de 1.75-1.76m iar pentru femei de 1.64-1.65m. La 1.72m este de inaltime medie, 2/3 din colegii mei de liceu aveau intre 1.71 si 1.76 la 17-18 ani. Foarte micut as zice doar sub 1.65m desi am un coleg de birou care are cred 1.58-1.59m (e de exact aceeasi inaltime cu alta colega care nici ea nu e inalta) si am un prieten care are un frate de 1.58m. Ambii au putin peste 30 de ani.
Tu la 1.70 esti destul de inalta dar intri in zona medie.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Tinand cont de mostenirea ta genetica esti chiar inalt. Si cum perioada ta de crestere nu s-a incheiat ai sanse sa ajungi la 1.75m sau chiar peste.

| NAT0 a răspuns:

Sunt alții la 17 ani cu 1, 69.
E ok, tot crești până pe la 21 de ani.