| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, n-am prieteni și continui să repet aceleași greșeli pe care le fac, nu învăț nimic din ele. Am probleme cu socializarea, sunt bâlbâit, nu mă pot atașa de nimeni, am senzația că nimeni nu mă place și că nu vrea să stea în preajma mea. Sunt dependent de materialele pornografice și am încercat de atatea ori să mă las, dar fără succes. A devenit un obicei, mă uitam de 2 sau 3 ori pe zi timp de 7 sau 6 ani, nu mai știu sigur. Și e nu mai din vina dopaminei, cred că am dat sistemul dopaminergic peste cap. Parcă m-aș lupta cu cineva mult mai puternic decât mine, cel mai mult am reușit să stau 14 zile fără, dar după am cedat. Dacă sunteți genul ăla de oameni care zic că e normal să te uiți și să faci acel lucru' mai bine n-ați mai răspunde. De fiecare dată când simt că o iau rău de tot în jos și am o stare depresivă apelez la acest lucru, prima oară era în mod voit, dar acum e în mod involuntar. Din ce am înțeles eu e că creierul se folosește de acest obicei pentru a mă face să supraviețuiesc, a alunga starea aceea de supărare și a o înlocui cu cea de plăcere. Simt că nimeni nu mă vrea în jurul său, că orice aș face e în zadar, că nu sunt bun la nimic, de aici pornește totul, aici ar trebui să modific ceva pentru a opri ciclul acesta nesfârșit. Eu am fost un copil mai retras, mai timid, care nu ieșea în evidență. De aici și bullying-ul pe care l-am primit în generală și pe care-l mai primesc și în liceu, dar în cantități mai mici. Toată lumea mă crede prost, bătut în cap și eu nu sunt în stare să mă apăr, orice aș face, orice aș zice e în zadar. Părinții mei sunt divorțați, iar eu locuiesc cu mama și cu tatăl vitreg. Am doi frați vitregi mai mici. Mereu s-a făcut mișto de mine din tot felul de motive. Și eu la rândul meu îi fac pe ceilalți să sufere, să simtă și ceilalți ce am simțit eu. Mă bucur, parcă mă unge pe suflet când enervez pe cineva și îl fac să sufere. Când văd persoane care plâng și sunt vulnerabile îmi vine mai rău să le fac să plângă. Cică durerea te întărește, dar nu știu dacă e așa și în cazul meu. Nu sunt atașat de nicio persoană, nu simt nimic, doar ură. Din cauza omenirii există criminali, violatori și tot felul de oameni putrezi pe interior, lumea e de vină. Cât timp o să existe acest ciclu, vor fi războaie, oamenii care se vor omorî între ei, ură și durere peste tot. Ce părere aveți? Cum aș scăpa de adictia pe care o am și de celelalte probleme? Ps: Îmi pare rău că am sărit de la un subiect la altul, dar mi-e somn.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești un om sincer, asta denotă că ești un om de calitate. Ai șanse mari de reușită în viață. Nu are rost să te învinovățești tu pe tine însuți.

| Trustmotorcy a răspuns:

Ar fi deplasat să-ți ofer sfaturi pe care nici măcar eu nu le respect, dar în același timp chiar te înțeleg.

https://estebine.ro/cand-tragi-pe-nas-praf-de-stele/

Nu vreau să te aburesc cu sfaturi peste care vei trece cu vederea, dar am să las un articol. Vei trece și peste asta, este un moment tensionant și negativ din care vei găsi experiență.

Mult succes.

| DrGeorgiana a răspuns:

Salut,
Nu utilizez acest forum deloc, insa intamplator, in timp ce cautam informatii personale pe google, mi-a aparut intrebarea ta. Cunoscand raspunsul la intrebarile tale, mi-am facut cont pentru a-ti raspunde cu cateva sfaturi pretioase, sper eu happy
Din prezentarea pe care ai scris-o mai sus despre problemele tale, mi-am dat seama ca esti un baiat f smart, cu o constiinta mai puternica decat obiceiurile nesanatoase pe care ti le-ai creat..si aste este f bine!
Primul meu sfat pentru tine, in ceea ce priveste atitudinea ta rautacioasa, sadica fata de oamenii care te inconjoara, este sa cauti sa citesti multe carti psihologice care cu siguranta te vor ajuta sa iti formezi un caracter frumos (DA! cititul e chiar misto. cam la varsta ta am descoperit si eu aspectul asta. Merita sa incerci). Mai mult decat atat, cauta sa stai de vorba cu un om pe care tu il admiri f mult, un om matur, intelept, inteligent care te poate ajuta in problemele tale.
Apoi, legat de dependenta ta de filme xxx, sfatul meu este sa iti ocupi timpul cu multe activitati placute, dar si solicitante, care iti vor capta atentia si te vor tine departe de filmele xxx..activitati precum: cantatul la un instrument, gatit, sport, citit (am zis si mai sus big grin) etc. In principiu, activitati fara net, offline. Cu timpul, daca vei face asa, vei uita de dependenta ta si vei ajunge chiar sa urasti acest gen de filme.
Cauta sa ai grija de sufletul tau, citeste mult, documenteaza-te, imbogateste-ti cultura generala si investeste in caracterul tau pentru ca ceea ce oferi, vei primi inapoi insutit.
FELICITARI daca ai citit pana aici. Inseamna ca iti pasa cu adevarat de fericirea sufletului tau! Ultimul lucru pe care ti-l scriu si inchei. Toate activitatile pe care ti le-am enumerat mai sus sunt foarte bune, si merita sa le aplici, insa chiar si asa nu vei descoperi implinirea sufletului tau practicandu-le doar pe ele. Unul singur iti poate rezolva problemele tale interioare inclusiv dependenta ta de acel tip de filme, si anume: Dumnezeu. Citeste despre El; cine a fost El, ce a facut El, de ce a facut ce a facut. Biblia iti va oferi raspuns si rezolvare la toate intrebarile tale! Retine! Citeste, Studiaza si Aplica Biblia si astfel vei intelege de ce treci prin toate etapele acestea si vei scapa de dependentele tale. Eu impreuna cu alte cateva milioane de credinciosi am aplicat aceste principii si am descoperit secretul unei vieti frumoase.

Mult succes!
(daca mai ai intrebari, lasa-mi mail-ul tau si iti voi raspunde)

PS: prima carte pe care eu am citit-o (am avut aprox. aceeasi varsta ca si tine) care m-a ajutat sa imi stabilizez gandirea si mi-a raspuns la aceleasi intrebari pe care ti le pui si tu a fost "Pregatire pentru adolescenta de James Dobson". Ti-o recomand cu drag happy