| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și aș vrea niște sfaturi privind cititul cărților. Doamna noastră de română ne obligă să citim o sumă de cărți pentru a ne trezi acea pasiune ascunsă a noastră pentru cărți, dar degeaba. Am comandat multe cărți, dar de citit, am citit cam puține, nici nu prea le-am terminat. Toată ziua telefon, filme, seriale, platforme de socializare și alte tîmpenii. Atunci când îmi mai spune și doamna că suntem obligați să citim o anumită carte parcă înnebunesc, mi-e nu-mi place să fiu obligat, sunt foarte încăpățânat. Ce aș putea face?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum face ea numa o să vă facă să urâți cititul. Caută recenzii despre cărți, citește-le și poate atunci o să-ți trezească interesu pentru carte

| xeum a răspuns:

Profesoara voastra nu a inteles faptul ca nu trebuie sa va sileasca sa cititi. Nu a inteles ce rol vital joaca in formarea voastra, probabil avea mai mult succes daca va explica mot a mot rolul cititului si ce rol poate juca el in formarea unei persoane pe plan intelectual si poate spiritual.
Telefonul si alte tampenii utilizate in exces sunt daunatoare si nu te ajuta cu nimic in viata, incearca sa-ti faci un program.
Nu ai ce sa faci, te conformezi tiparului ca sa nu ajungi pe muchie de cutit.