| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și i-am făcut o farsă unei fete de la mine din clasă. I-am trimis în privat că îmi place de ea și ea mi-a răspuns că-i place de altcineva. Am zis că e ok și că nu mă supăr, am făcut-o să se simtă prost. După mi-a venit ideea să pun pe grupul clasei că i-am scris unei fete că îmi place de ea și că ea m-a refuzat, intenționat am făcut-o că știam că se va simți și că va scrie pe grup că ea e fata aia. Unii colegi au început să-mi ia apărarea, iar alții să-i ia ei. A ieșit nașpa. De dimineață am trimis pe grupul clasei un gif în care un bărbat îi făcea semn unei femei să-l pupe pe obraz și el se întorcea când ea era pe punctul de al pupa pe obraz, sărutându-l, știi voi și am scris că ăștia puteam să fim noi. Acum mă simt foarte nașpa pentru ce am făcut. Mereu zic că îmi place suferința altora, dar asta sunt acum. Și pe mine m-au rănit alții și acum și eu vreau să-i rănesc pe alții. Da, foarte trist. Mâine, eu și cu 3 colegi avem de prezentat un proiect la română și mă gândeam să-mi cer iertare în fata clasei pentru gluma proastă pe care i-am făcut-o. Știu sunt un mare nesimțit. Ce părere aveți?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Știu sunt un mare nesimțit. Ce părere aveți?" - tu ai zis-o!

ideea aia cu iertare in fața clasei nu pare cea mai fericită soluție.

| AlexAL275 explică (pentru sierra1):

Atunci care?

| sierra1 a răspuns (pentru AlexAL275):

Ignori și nu repeți

| AlexAL275 explică (pentru sierra1):

Nimeni nu mă place, nici măcar eu. Am încercat să mă schimb, dar sfârșesc să eșuez de fiecare dată. Nu mă suport, e numai vina mea pentru tot. Pentru tot ce nu-mi iese. Mă urăsc din tot sufletul.

| Andreeush a răspuns:

Evident că nu a fost frumos ce ai făcut și corect ar fi să îți recunoști vina.

| OrdanKarris a răspuns:

De ce ti-ai cerut scuze? De ce te simti prost? A fost o gluma misto.
Tu nu vezi ceva neinregula in toata povestea asta? Imediat ce i-ai spus ca nu te deranjeaza ca ii place de altcineva, abia in acel moment s-a agitat aiurea. Fetelor/femeilor le place sa controleze cand si daca un baiat sufera pentru ele. Ea voia sa aiba placerea sa te refuze, sa-ti spuna ca are pe altcineva stiind ca iti va strica ziua si iti va frange inima si cand a auzit ca nu ai pus botul, ca nu-ti pasa si ca nu poate sa te joace cum vrea ea, a sarnit circul asta ieftin. Doar o alta fetita mofturoasa care da cu fundul de pamant de ciuda ca un baiat nu ingenuncheaza in fata ei si ca ea nu poate sa-l refuze faca sa-i provoace o stare de naspa. Asta a fost tot ce s-a intamplat aici. A creuzt ca are putere asupra ta refuzandu-te si implicit crescandu-i aroganta si narcisismul, si cand a aflat ca de fapt nu are nici o putere asupra ta si ca nu esti afectat de refuzul ei si canu are nici o putere asupra ta, a starnit un circ cat casa. De ce sa te urasti? A fost o gluma misto. Dca eram acolo bateam palma cu tine. Ai o bere din partea mea pentru gluma facut. Ai o lada de bere. Acum ai invatat o lectie importanta si anume ca femeile ar da orice sa stie ca-ti pot manipula si controla fericirea, nefericirea, dezamagirea. Chestia asta cu refuzul si ca place pe altcineva nu era altceva decat vrajkeala menita sa te faca sa mai incerci sa o "cuceresti". Este felul femeilor de a chinui baietii sa primeasca atentie mai mult decat li s-a acordat. Nu oferi atentie gratuita si nu pune botul la fetite pasiv-agresive care se prefac botoase si suparate, ca asa au invat ca pot obtine orice. Jumatatea aia de clasa (baietii) care i-a luat apararea, au facut-o ca sperau sa fie cu dansa si cautau s-o impresioneze, nimic mai mult. Cum spuneam, nu ai de ce sa te urasti pentru asta, dimpotriva, a fost o gluma misto, simpla, inocenta. Ai o lada de bere de la mine. big grin

| AlexAL275 explică (pentru OrdanKarris):

Într-un fel ai și tu dreptate. Fix la asta m-am gândit atunci când am făcut gluma, că o să fie funny. Acum nu știu sigur ce să zic despre faptul că făcea așa doar ca să-mi strice ziua și să mă indispună. După ce i-am trimis mesajul acela, a zis că se simte nașpa că m-a refuzat. Mie mi-a plăcut gluma pe care am făcut-o, ce nu mi-a plăcut a fost că am cam exagerat. Toată clasa m-a crezut, nu credeam că ei mă cred în stare de așa ceva, să mă port ca un îndrăgostit incurabil. Mi-am cerut și scuze de la ea de foarte multe ori, mă simțeam prost pentru ce făcusem, dar acum mă întreb oare de ce mi-a păsat.

| devilshelp a răspuns:

Iti ceri scuze SINCERE mai intai fetei si dupa si celorlalti, dar nu in fata clasei. O poti invita afara sa ii spui ca vrei sa vorbesti cu ea. pentru ca fata in fata scuzele nu se compara cu un mesaj
Si sa nu se mai repete lucrurile de genul. E de ajuns sa te gandesti inainte sa faci ceva si sa te pui in pielea victimei
Si chestia cu "Si eu am fost ranit" nu e o scuza, imi pare rau sa iti zic. Daca ai fost ranit inseamna ca stii cum e, deci nu ar trebui sa ii faci pe ceilalti sa simta acelasi lucru
Daca vrei o schimbare o faci pentru tine, nu pentru ca nu te suporta nimeni, chiar daca din ce ai spus mai sus ar avea motiv (scuze)

| AlexAL275 explică (pentru devilshelp):

I-am trimis un mesaj în care mi-am cerut scuze, dar cred că deja nu-i mai pasă.

| devilshelp a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu prea poti sa o invinovatesti, a fost urat ce ai facut. adica gandeste-te: daca ei ii placea de tine, era foarte fericita si dupa tu ii spuneai ca era o farsa cum s-ar fi simitit. poti doar sa ii dai timp sa se calmeze si iti mai ceri o data, dar de data asta FATA IN FATA pentru ca mesajele nu sunt destul de serioase

| AlexAL275 explică (pentru devilshelp):

Păi dacă îi plăcea de mine era foarte bine și mie îmi plăcea puțin de ea. Dar a zis că-i place de altcineva. Oricum era în glumă tot, mi-a părut rău pentru ce-am făcut. I-am cerut scuze și pe privat, și pe grupul clasei. M-am săturat să-mi pese, asta e. Pe mine dacă mă rănește cineva, nu-i pasă.

| devilshelp a răspuns (pentru AlexAL275):

Faci cum vrei pana la urma, cu timpul poate va uita