| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU Am 16 ani si nu mai stiu ce sa fac sa ma relaxez nu stiu ce am de la 14 ani a inceput totu cand eram la medicu de familie si a zis ca ar putea fi vorba despre hipertiroidie(chiar daca nu aveam) si fiind mai mic nu stiam despre ce era vorba si m-am speriat asa de tare incat am inceput sa plang si imi tremurau picioarele apoi ajungad acasa m-am uitat pe net ce inseamna chestia aia apoi iar am inceput sa planga fara nici un sens apoi vara atuncea am stat non stop pe calculator si cum ma durea capu cum ma uitam pe net si apoi vazusem ca daca te doare capu poti avea cancer etc si apoi iar m-am stresat si tot asa in fiecare zi cu fiecare durere din corp si iata ca a inceput scoala Si fiindca citisem ca ti se poate face rau nu stiu ce bla bla bla ma duceam in scoala a inceput sa ma doara capu am zis gata am intrat in panica am zis ca mor acolo si tot asa in fiecare zi.

Am inceput sa chiules de la scoala din cauza asta si au aflat parintii apoi am incercat sa le spun ce am si sa ma duca la psiholog dar ei nu ca dau bani de geaba ca ei nu te vor ajuta cu nimic blablabla apoi m-au pedepsit si apoi eram nervos pe ei imi vinea sa i omor si tot asa tot anul in fiecare zi cu atacurile de panica.
Apoi o data eram curios ce tensiunea am asa ca mi l-am masurat cu aparatu aveam 13/8 (pe vremea aia) aveam si 12/8 inainte de toate astea in fine.
Si a mai trecut un an plin de stres continu si acuma m-am stresat si mai tare deoarece colegii au inceput sa isi bata joc de mine ca sunt mai slab etc.

Apoi peste cateva luni niste cardiologii au venit la liceu meu cu ekg si na am zis sa ma duc dc nu dar faza proasta era ca nu eram singur cu ei eram si cu niste colegii si am inceput sa ma gandesc daca o sa am probleme cu inima si aia or sa rade de mine etc chestii de genu si nu mai puteam imi tremurau picioarele si nu ma puteam relaxa imi ia o doctorita tensiunea cu tetoscopu 160/80 de trei ori la rand exact la fel si le-am explicat ca am emotii apoi m-au pus pe spate la ekg acolo cardiologul o zis sa ma linistesc ca nu se intampla nimic etc si a scazut pana la 130/80 ...si apoi in acea zi eram obosit mort cand ajunsesem in clasa voiam numa sa ma bag in pat.

Si iata-ma in prezent cu stresu asta prelungit am ajuns sa nici macar sa imi iau tensiunea nu mai pot deoarece imi tremura muschii ca un fel de reflex nu pot sta nemischat.

Imi iau tensiunea incep sa tremur 140/80 apoi incep sa ma calmez respirand adanc si ma tin cu celalta mana dreapta picioaru sa nu mai tremure si incerc sa stau nemiscat imi apare 125/80 ma bucur pe moment apoi mai tarziu iar am 130-40/80 nu urca de 40 iar incep sa ma enervez/intristez cand vad aia.

In concluzie nu mai stiu ce sa fac TPU vreau sa fiu la fel cum am fost mai mic plin de energie fericit sa nu imi pese de nimic acuma e total opusul dorm si 10 ore tot obosit sunt sunt trist si ma stresez tot timpu ca am probleme de sanatate etc.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Cred ca suferi de ipohondrie. Te-as sfatui sa te duci la un doctor, eventual un psiholog. Daca nu reusesti macar incearca singur sa te calmezi, sa iti spui ca totul va fi bine, ca nu ai nimic. Autosugestia e foarte importanta.