| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și sunt în clasa a X-a. Vouă vi se pare normal să fiți obligați să citiți? Doamna noastră de română practic e nebună. Ne pune să citim acum cam tot ce se dă la bac, o înțeleg, e normal. Dar ea nu se gândește că mai avem și alte materii la care trebuie să ne facem tema și să învățăm. Ne dă în proasta de citit și o perioadă foarte mică în care să citim cărțile + că ne mai dă și test să vadă dacă citim. Citesc o parte din carte, iar după caut rezumatul pe internet din cauză că nu mai am timp. Până acum am reușit să citesc doar,, Ion" de Liviu Rebreanu și chiar mi-a plăcut. Îmi distruge plăcerea de a mai citi o carte din cauza că mă simt obligat și că nu o pot citi pe toată. Recent, m-am apucat de o carte foarte interesantă,, Dopamina" de Daniel Z. Lieberman și nu pot să o continui din cauza doamnei de română. Ia să mai mă mai lase în pace cu cărțile ei, dracu o mai face ca ea. Scuzați limbajul, dar sunt foarte nervos. Ce părere aveți?

Răspuns Apreciat de Editori
| Teffan a răspuns:

Nu, nu e normal.
Asta este marea problema a sistemului de învățământ.A fi obligat sa înveți pentru a obține o diploma este o crima la adresa culturii,cu repercursiuni într-atât de grave încât copiii ajung exact ceea ce școala acuză și disprețuiește cel mai mult:abandon școlar, cocalarizare,dispariția dorinței de cunoaștere etc.

Copilul trebuie învățat ca e bine sa citească,dar metoda trebuie aleasă cu înțelepciune, în asa fel încât sa îi trezești pasiunea,nu repulsia datorată unor constrângeri și impuneri total abjecte.
Copilul este curios, inițial. Școala ii distruge acea curiozitate, o înlocuiește cu scârbă și cu o senzație de anxietate. Ii distruge viitorul intelectual. Ajunge sa urmeze o facultate TOT pentru diploma, sa treacă prin ea ca gasca prin apa. Totul se rezuma la bani, pana la urma, NU-I asa? La "cariera".
Totuși, speranțele nu sunt pierdute, pentru ca cei mai mulți elevi învata pe cont propriu, din plăcere. Reușesc, cumva, sa depășească spălarea asta pe creier și sa nu se lase doborâti de sistem. Oricâte corigente ar avea, oricât de greu le e în liceu, ei sunt autodidacți, pentru ca nimic nu le răpește dorinta de cunoaștere.
Se ajunge pana în punctul în care literatura romana este privita cu ochi mai buni, salvata, astfel, din abisul în care a fost aruncata de către profesor.

Citește ceva serios care sa îți stârnească plăcerea.
Documentează-te despre ce vrei tu, nu despre ce îți impune școala. Cheia e sa treci de liceul asta mizerabil, ca apoi sa ajungi la o facultate în care sa înveți doar ce vrei tu.
Scapa de influenta profesorului și încearcă sa găsești plăcerea de a citi literatura romana. Nu iti va starni interesul fiecare operă, dar o strategie corecta implică căutarea acelor elemente care sa te atragă, sa găsești măcar ceva interesant, care merita analizat și comentat.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca asta spune sa faceti, asta faceti, cititi. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cititul face parte din "invatat" asadar, ai obligatia ca elev sa inveti!
Revolta ta, se va reflecat in notele primite, ceea ce nu te face mai destept.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Da, se vede că nu am cu cine vorbi. Dumneavoastră credeți că e normal, nu? În afară de ce ne este predat la școală, nu mai trebuie să învățăm nimic, doar stric ce este legat de materiile pe care le avem. Păi eu dacă m-am apucat de o carte, vi se pare normal să o abandonez și să mă apuc de alta? Practic cartea pe care o citesc și mi se pare interesantă o înlocuiesc cu una pe care nici măcar nu vreau să o citesc acum. Nu zic că nu o fi și ea bună, dar nu e bună pentru mine în momentul ăsta. Și sincer să fiu învățământul din această țară e deplorabil. De exemplu eu, mie care îmi plăcea să învăț mereu câte ceva nou, acum parcă mă îngrozește această idee și totul din cauza școlii. Mulți profesori sunt degeaba, nu zic de toți, unii chiar se străduiesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Mi se pare foarte normal sa inveti si sa-ti faci temele scolare, zi de zi, fiindca asta este unica ta responsailitate de ele, de aceea ai primit sa citesti o carte, ca sa fii in stare la scoala, sa ii faci rezumatul si sa explici ce ai inteles, ca asa se invata lucurile noi!
Asta se cheama "teme scolare" si se intalnesc la toate clasele, in toate scolile din tara si din lume.
Cititul suplimentar pe care-l faci tu, si invatatul lucurilor noi, fara sa aiba legatura cu scoala, se pot face sambata si duminica, cand ai 48 de ore la dispozitie.
Dar evident ca esti mult prea mic sa intelegi rostul scolii si al profesorilor, de aceea esti sub tutela parinteasca pana la 18 ani, ca parintii sa raspuna pentru tine, trimitandu-te la scoala sia si agurandu-te ca iti faci teme acasa.

Dar, de ce nu te faci vacar sau oier?
Nu se cere carte deloc si ai timp berechet sa inveti despre mama natura, vaci, oi, cainii de paza, iarba hranitoare, buruieni otravitoare, plante si evdient, din ce se face branza.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Doamnă dragă, din cărțile acestea pe care le avem de citit, cele pentru bac, nu prea învățăm nimic din ele. Aceste cărți sunt strict pentru bac, nu cred eu că vreau să devin scriitor. Pe când cartea pe care o citesc în prezent mă ajută de o mie de ori mai mult decât aceste cărți pentru bac. Da, o să dau bacul, după pentru ce o să-mi mai folosească aceste cărți? Dar se vede că nu am cu cine vorbi, aceeași mentalitate șubredă pe care mai toți adulții o au. La vaci și la oi vă duceți dumneavoastră, nu că ar fi o rușine, oamenii ăia chiar muncesc, nu ca jigodiile din țara aceasta. Tot de pe urma noastră veți trăi și dumneavoastră, v-aș sugera să vă aprovizionați că vin vremuri grele și tineretul pleacă din cauza incapabilior din țara aceasta. Dacă nici cu școala nu mai faci nimic, cei cu diploma de bac se duc la McDonald's să curețe wc-urile. Să vă dau un singur sfat,, Lumea este a celor care nu renunță, nu a celor care se mulțumesc cu ce au deja ". Eu nu vreau să urmez turma ca dumneavoastră.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Baiete, nu te ajuta cu nimci sa citesti balarii, care nu-ti ajuta acum la BAC.
BAC-ul este examenul maturitatii si al carierei tale, fara de care vei ramane un simplu "necalificat" toata viata.
Ia-ti BAC-ul si dupa aceea citesti tot ce vrei. Acum fa ce trebuie ca mai tarziu sa ai o sansa in lumea asta si un viitor.
Tu crezi ca noi am citit literatura de la scoala de placere? Nu! dar astea sunt conditiile si BAC-ul ne-a fortat pe toti sa invatam, ca sa avem acces la o facultate sau o scoala mai tarziu.vad ca-n ziua de azi facultatea este facuta de toaat lumea, dar numai cei din varf, vor avea sanse, cei care invata cu adevarat si ajung sa demonsterze ca sunt buni, ajung sa o profeseze, ceea ce-i corect, de altfel.
Nu uita: fara BAC vei fi toata viata un "nimeni" fara sanse sa ajunga vreodata cineva.
Cititul cartilor de orice natura este o alegere foarte buna, dar numai dupa ce iti iei BAC-ul. Bravo tie daca inveti pentru BAC si-ti ramane timp si de lecturare privata, dar cred ca te va epuiza curand si vei obosii, ratand sa iei note mari la BAC, de aceea ti-am spus sa eviti acum, doar pentru 3 luni, sa faci alte activitati, in afara celor de pregatire pentru BAC.
Baiete, eu nu am urmat nici o turma, poate de aceea sunt unde sunt azi, lucrand pentru corporatii de finante in Sydney, Australia.
Sper sa intelegi ce-ti spun astazi, ca sa ajungi intr-o zi sa ai macar jumatate din succesul si realizarile mele.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg ce spuneți, aveți dreptate, dar din cauza vârstei sunt așa mai impulsiv și încăpățînat. Asta e adolescența, n-ai ce face, până nu vezi cum stau lucrurile pe propria piele nu înțelegi. Însă tot tind să cred că ceea ce e mai important decât educația este perseverența, fără ea ești 0. Încă mai am multe de învățat, multe greșeli de făcut și multe soluții pe care va trebui să le găsesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că ești nervos.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parerile noastre nu o sa te ajute cu absolut nimic si nu o sa schimbe situatia actuala in niciun fel, cu atat mai putin pe profesoara ta.

O parere? Este profesoara si in aceasta functie are dreptul sa va dea astfel de teme. Ca e bine si ca e rau, ca ai dreptate si nu ai... este strict o notiune abstracta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Majoritatea lecturilor obligatorii din liceu sunt niste mizerii. Pe de alta parte, nu e ca si cum ai avea de citit zeci de carti pe luna si nu ai cum sa le faci fata...

| Catrice a răspuns:

Răzbunare asta ii trebuie! Dă-i foc la casa mașină soț familie, intra seara peste ea și fa-i poze nud ca sa le pui pe net!

| AlexAL275 explică (pentru Catrice):

Da, asta o să fac rolling on the floor

| Trustmotorcy a răspuns:

Părerea mea este că vor exista lucruri mai enervante când vei mai crește, momentan ești super ok.

| AlexAL275 explică (pentru Trustmotorcy):

Logic, o să apară probleme mult mai mari decât cele actuale. Dar mie mi se pare urât din partea dânsei să facă asta. A zis că o avem de citit până pe 20 martie și ne-a trimis mesaj să o citim în weekend. Noi mai avem și alte materii în afară de română.

| Reginaa a răspuns:

Cărțile trebuie citite dar de bună voie. Nu trebuie să te oblige, e alegerea ta dacă citești o carte sau nu si tot alegerea ta e si perioada. Asta e părerea mea.