| anonim_4396 a întrebat:

Bună tpu.Am 19 ani și nu am avut niciodată un iubit.Asta nu pentru ca sunt vreo fitoasa care respinge toți baietii.Ci dimpotriva.O fata foarte umila și smerita...problema e ca nu corespund idealului de frumusețe a nimanui, sunt sub orice prag.Și nu ar fi asta o problema așa de mare doar ca as fi vrut sa pot iubi măcar o data în viața pe cineva.Dar cum nu pot obliga pe nimeni sa mă iubească cu forța, atunci as vrea măcar sa știu cum pot trece peste.Mai este cineva singur și neputincios ca mine? Sa vorbească cu mine!

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Problema ta e ca esti prea rea cu tine si te subevaluezi prea mult. O sa se gaseasca cineva si pentru tine dar considerand ce tip de fata esti probabil un tip peste 25 de ani care deja e satul de "vremurile tineretii" si vrea ceva serios, liniste si o eventuala familie. Deci incearca sa te invarti prin cercuri cu tipi ceva mai mari, sau si de varsta ta dar mai cuminiti, timizi si asezati si o sa se lege ceva pana la urma.

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Ma amuz puțin, dacă te ajuta cu ceva eu sunt puțin mai mare ca și tine, la vârstă ma refer laughing și sunt în aceeași ipostază.
Doar ca spre deosebire de tine eu nu ma prea simt singura sau ceva de genul. În plus nu prea as avea nici timpul necesar, însă astea sunt detalii ce nu cred ca te interesează!
În primul rand, nu te autocritica!
,, Ești sub orice prag?,,
Asta denota ca ai foarte putina încredere în tine!
Lasă-mă sa te întreb, dacă tu nu te iubești cum ar putea cineva sa te iubească?
Fii calma căci nu e un sfârșit de lume, faptul ca ai 19 ani și nu ai un iubit. Ai timp suficient!
Mai bine descoperi pe cineva care sa te merite și sa te aprecieze asa cum ești decât sa găsești pe cineva și sa,, îl iei,, doar de dragul de a avea și tu un iubit.
E o diferență mare nu?
Răbdarea e de aur!
Eu încă aștept, dacă va fi sa fie, sa fie dacă nu, nu și asta e. Nu îmi prea place sa ma complic cu lucruri inutile!
Nu poți obliga pe nimeni sa te iubească, asa e, aici ai dreptate,
,, Vrei sa știi cum?,,
Repet, având răbdare.
Din câte am observat băieții din ziua de astăzi (nu toți) sunt și excepții l, prefera acum fetele mai,, rebele,, sa le spun asa, apoi când vor sa se așeze la casa lor cauta fetele cuminți. E o întreaga,, filozofie,, aici de discutat.
Ceea ce vreau sa spun e ca azi poți fi singur, însă nu știi ce îți rezerva ziua de mâine!
Ai răbdare și continua sa fii tu însăți!
Învață să te accepți asa cum ești, căci tu ești frumoasa asa cum ești!
Ai defecte, da, cu toții avem însă ele te fac speciala și diferita de ceilalți, acceptale și fii fericita în propria piele!
Numai bine! Calul sus nu nu știi niciodată ce îți rezerva viata!

| Raven a răspuns:

Uneori, atitudinea face mai mult decât fizicul, dacă ai o mentalitate de loser (umilă și smerită) și te comporți în consecință, așa te vor percepe și ceilalți. Poate că nu-i totul pierdut, dacă ne luăm după nickname-ul tău, cum bine a remarcat @Endoryus. Poate ar trebui să fii miserupistă și în viața de fiecare zi, așa cel puțin ai atrage atenția asupra ta.

| RAY a răspuns:

Da-mi o poza cu tine sa te vad

| LoveSleep a răspuns:

As putea fi cu cea mai urâtă femeie din lume, dar cu una care zice că e umilă și smerită n-aș fi niciodată.

| OldSoul a răspuns:

Ceva e putred la mijloc.

Am cunoscut atatea fete smerite, atat de bine, ca deja ma ia paranoia cand aud cuvantul ala.

Deci, permite-mi sa am o retinere si sa nu cred nimic din ce ai zis aici.
Poate tie iti pare ca asa e situatia, insa in profunzime, problema poate sta complet diferit.

As sta sa-ti explic, dar nu stiu daca are rostul.

Ai spus ca problema ta e aspectul, ei bine, daca esti ok cu asta, poti sa-mi trimiti cateva poze, daca aia e problema ta, iti voi confirma, daca arati ok, iti voi zice cel mai probabil unde gresesti.

Anyway, un - de credibilitate e nick-ul tau de aici.

| Hammurabi a răspuns:

"YouFuckingBlindIdiot" și o poză bine aleasă la profil și gata, gata să te confund cu Maica Tereza de atâta umilință și smerenie. laughing

| RainmakerX a răspuns:

Grija sa nu gasesti un baiat care iti simte slabiciunea.
Te foloseste si te lasa. Cunosc multe specimene de genul.
Era mai ok daca ai fi folosit "modesta" in loc de combinatia aia.
Eu unul ma sperii cand aud "smerit", ma gandesc la "evlavios".

| Plato a răspuns:

Stai asa putin ca deraiezi.
"Nu corespund idealului de frumusete AL nimanui" - Asta este ultra, mega, hyper, extra, super gresit. Te asigur, ba mai mult, iti dau cuvantul, ca ai un suflet pereche, un om pentru care reprezinti perfectiunea din toate punctele de vedere, un om pentru care reprezinti idealul.
DAR el nu vine cand vrem noi, iar tu ai DOAR 19 ani, esti foarte tanara, chiar nu e cazul sa te ingrijorezi.

Totodata, mai ai problema, destul de comuna: cauti delfini in desert. Adica vii si imi vorbesti de "ideal", in aceeasi fraza cu exprimari precum "un iubit" si "toti baietii".
Trebuie sa te decizi, cauti idealul sau "un iubit"? Chilipir cauti, chilipir gasesti. Ei bine, daca tu cauti idealul, trebuie sa stii ca e nevoie de multa rabdare. Nu te mai gandi la asta, cand vine momentul atunci vine, nu sta in puterea ta sa decizi.
Daca vrei doar o chestie superficiala, o mizerie sociala, cauta-ti "un iubit", pe cineva din "toti baietii".

Cum poti sa spui ca nu esti idealul nimanui avand in vedere ca tu ai 19 ani si ai intalnit 20 de oameni in toata viata ta? Gandeste-te cate grupuri urmeaza sa schimbi, mergi la facultate, apoi te angajezi, poate mai schimbi locul de munca. Sunt foarte multe colective, foarte multi oameni noi. E absurd sa zici ca la 19 ani nu esti idealul nimanui. Ai intalnit tu toti barbatii?
Crede-ma, esti idealul pentru cel putin un barbat. Asteapta-l pe el.

| Nirvanaaa a răspuns:

De ce ai o stima de sine asa scazuta? Sigur esti o fata frumoasa si desteapta, nu ar trebui sa te simti cu nimic mai prejos decat celelalte fete.Nu corespunzi idealului de frumusete? Nu trebuie sa fii idealul nimanui si nu trebuie sa te chinuie acest lucru.Trebuie sa fii tu insati pentru ca esti unica si speciala.Nu trebuie sa cauti iubirea cuiva, ea va singura la tine.Si baiatul ala va tine sincer la tine fara „ideale de frumusete". Ocupa-ti timpul cu ceva, cu o pasiune de a ta, iesi in colectivitate, distreaza-te alaturi de prieteni sau de familie.Esti tanara ai tot timpul inainte. Acelasi caz este si la mine, tot 19 ani am si nu am avut pe nimeni pentru ca am considerat ca nu am timp de asa ceva laughing. Deci iti zic ca se poate sa fii fericita si fara un prieten, fa ce iti place, lucruri care iti cresc stima de sine.Va veni si iubirea la tine cand va fi momentul.Si nu esti singura, un om nu e singur niciodata.Sigur ai vreun prieten sau macar o persoana cu care vorbestisi pe care o simpatizezi. Fa lucruri pentru tine pana cand va veni persoana potrivita pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

Si de unde stii tu ca sigur e si frumoasa si desteapta?laughing
hai ca a devenit deja un cliseu ăsta.
întrebarea denotă doar disperare...nimeni nu caută asta. big grin

| Nirvanaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista om urat? Eu nu cred. Moda se schimba, idealurile de frumusete se schimba. Si destept e orice om ca toti avem un creier, desteptaciunea se ia iar dupa criterii subiective. Poate pentru tine ti se pare ca e disperare, poate pentru ea chiar e serios, si e de datoria noastra sa ii dam un sfat serios care sa o motiveze sa o iacpe un drum bun pentru ea. happy

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

Eu zic ca tu crezi gresitlaughing
da, idealizand existenta sigur ca nu exista, dar realitatea e alta, cum cineva e trist, gata, îi spune altcineva că e frumos și deșteptlaughing)

''O fata foarte umila și smerita.'' în afară de Plato care e un specimen al TPU-ului, cine naibii caută așa ceva?laughing) poate de la atitudine problema thinking zic și eu

| Rd79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Beauty is in the eye of the beholder happy

Daca iubesti pe cineva, persoana aia devine frumoasa. Si invers, cand urasti pe cineva persoana devine urata.

| anonim_4396 explică (pentru Rd79):

Da, dacă vrem să ne mințim, sigur

| Rd79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu daca vrei sa te minti. Frumusestea e chiar ceva relativ. Acum cateva sute de ani (si chiar si acum in anumite societati) femeile grase erau considerate super frumoase. Acum in general nu mai sunt considerate frumoase.

Frumusetea este ceva extrem de subiectiv.

| Endoryus a răspuns:

"O fata foarte umila și smerita" Interesant nick ti-ai ales.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusetea fizica, vine din interior.
O sa zici ca e cliseu, dar, daca te uiti la fata cuiva, iti poti da seama daca e frumos sau nu, din gesturi, din mimica, nu din cum arata el.sau ea/
Sa nu uitam ca oamenii pana sa dezvolte comunicarea verbala, comunicau prin semne, gesturi, expresii faciale.
Acest lucru a ramas intiparit in mintea noastra, si de-asta putem vedea un om rau, si un om bun, sau intentiile unui om, fara ca nici macar sa deschida gura.
Daca tu te iubesti pe tine, si esti fericita cu tine, o sa emani asta si fizic, fara sa nici nu deschizi gura.
La cum ai scris, cred ca esti mai mica de 19 ani. cel putin psihic.
Nu trebuie sa fii deloc umila, ca umilinta nu te ajuta la nimic.
Desigur ca lasi capu jos cand gresesti, ca asa fac si eu. Dar in rest nu-mi place sa fiu umil deloc. cateodata nici cand gresescbig grin

Cat despre sufletu pereche pe care nu ti-l gasesti, cam cat de mult ai incercat asta?
Iesi din casa? socializezi cu prieteni, cercuri de prieteni ale prietenilor? si tot n-a mers? sau ce-ai facut in privinta asta, si n-a mers?
intr-o lume in care nu esti atent, poti fi repede acaparat de tv, de telefon, de internet, de retele de socializare, de pc, de etc. Si uiti ca de fapt lumea reala nu e nici pe internet, nici pe telefon, nici pe Facebook, si te trezesti ca dupa un an de obisnuinta de stat in casa, si doar magazin si acasa, si tv, si internet, e greu sa mai iesi pe urma in lume, sa socialiezi cu oamenii, si intrii in depresie.
Si sa o iei de la capat dupa ce te-ai obisnuit sa stai in pat si pe scaun la birou la pc, pare imposibil.
Unii isi dau seama devreme, si ies din *** asta, si incep sa ii intereseze doar de ei, altii raman blocati forever si raman pe internet sa se joace, la 40 ani, si sa citeasca stiri cu alex velea care a aruncat un muc de tigara pe jos, sau cu vasile franaru care a cazut peste teo si i-a rupt o mana, sau mai stiu eu ce intamplari de-astea care le citesti pe internet, (ca nu sunt la curent cu tot) si de fapt nu te ajuta cu nimic, si mai pierzi si timpul aiurea,
si azi o zi maine o zi, o luna 2 un an, si ramai fara prieteni, ca nu mai iesi din casa,
si pe urma zici : de ce nu am prieteni, si sunt antisocial, sau antisociala? happy

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Multi inainte. De unde stii ca nu corespunzi idealului de frumusete al nimanui? Nu te da batuta, esti foarte tanara, si sunt si baieti si barbati buni, nu te lasa impresionata de marea masa a retardatilor pe care-i vezi peste tot. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos.

| SEMIHA a răspuns:

Draga mea, nu ești nici singură, nici neputincioasă, nici urâtă ș.a.m.d Trebuie să ai încredere în tine și nu îți face griji în privința relațiilor. Stai pe dreapta și ocupă-te de chestii mai importante acum. Crede-mă, când te aștepți mai puțin, atunci o să te îndrăgostești! Ești tânără și ai tot timpul din lume. Dragostea e frumoasă, dar nu îți garantează fericirea. Poți să ai iubit, să fie totul frumos la început, după care să nu mai știi cum să scapi de el, să fii nefericită lângă el. Toate la timpul lor, să nu te grăbești! Asta este cea mai mare greșeală a fetelor.

| girada79 a răspuns:

Da, eu sunt. Problema mea e mult mai gravă pentru că sunt în scaun cu rotile. Dacă vrei să vorbim, te aștept cu tot dragul.