| Andraxandra12345 a întrebat:

Bună TPU, am aflat ca iar a făcut cineva un cont de tik tok cu numele meu si pozele mele.
Și de Facebook la fel doar numele...
Eu știu cine este ....Are mai multe conturi false... Dacă sun la poliție va primi amenda sau avertisment? Ofer funda

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poti incerca, dacă asa crezi. Esti minoră? Atunci, ia-ti părintii cu tine!
La politie nu functionează cu "sunatul". Te duci si dai declaratie (reclami in scris.) Atasezi linkuri de la conturile respective. Trebuie sa le arăti dovezi certe, adică nu mergi pe presupuneri.
"Am aflat că" e departe de adevar. Si eu pot afla multe si descopăr că sunt doar vorbe goale, nimic real. Dacă stii cum te cheama, caută-ti numele pe Tik Tok si vezi daca e doar coincidenta de nume sau chiar exista poze cu tine.
Predai reclamatia si ceri numar de inregistrare si raspunsul in scris. Nu uita să mentionezi nr de telefon si adresa de email etc

| Andraxandra12345 explică (pentru floresdemayo):

Există o mulțime de video cu pozele mele și muzica ....prieteni cunoștințe chiar rude cred că eu sunt pe Tik tok
Pe Facebook doar numele mi-a folosit fără poza...
Deci va primi amenda sa u ceva dacă depun o plângere?
Mulțumesc de răspuns

| floresdemayo a răspuns (pentru Andraxandra12345):

S-ar putea!
Habar nu am ce masuri se iau împotriva acestor indivizi, pentru furt de identitate. Poti reclama, sa vezi ce rezolvi... Încearca la Biroul de Investigatii si Infractiuni Informatice.

| Dom08nic09gabriel2022 a răspuns:

Vreau sa aglu cine a facut un cont de tik tok cu poza mea