| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Am ajuns sa am o relație cu un băiat cu care comunic de cam jumătate de an. E din alt oraș, e foarte cumsecade și toate cele, dar nu ne prea putem vedea cum ne-am dori din cauza programului pe care îl avem fiecare. Problema e ca nu le-am menționat nimic părinților mei despre el și nu știu cum sa le comunic faptul ca am prieten. Țin sa menționez ca am 18 ani, dar am fost mereu ținută din scurt, ajungând sa fiu o fire cam timida și într-o oarecare măsură, temătoare, fără sa încerc sa pun piciorul în prag când era nevoie. M-ați ajuta extrem de mult dacă a-ți veni cu un sfat despre cum sa le spun despre el.

Răspuns Apreciat de Editori
| OanaDD a răspuns:

Daca esti sigura ca relatia e stabilizata si nu sunt sanse sa il lasi sau te lase intr-un timp mediu (minim cateva luni), atunci e ok sa le zici. Altfel daca ei nu sunt de acord cu asta, le spui, apoi ramai singura nu e ok pentru o relatie viitoare.
Legat de cum le spui... sinceritatea castiga mereu. Ii spui prima data parintelui cu care te intelegi cel mai bine. Daca unul dintre ei are reactii mai nasoale le poti spune amandurora deodata deoarece cel mai ok te va apara de reactiile celuilalt.
Specifica-le ca relatia e sanatoasa si scoate in evidenta ce atuuri are tipul respectiv.

| MariaRaluca1109 a răspuns:

Ți-am văzut mesajul, dar din păcate nu ma lasă să răspund la el. Mi-ar prinde bine totuși dacă mi-ai spune și de ceea ce ai menționat happy

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Dacă tot sunt așa severi mai bine nu le zici și gata. oricum n-ai garanția că vei fi cu el nu știu cât.