| jhgdkjszf a întrebat:

Am aproape 16 ani si nu imi gasesc locul in familie! Am o sora mai mare cu 5 ani decat mine si nu am fost niciodata prea apropiate, adica daca am ceva pe suflet sau simt nevoia sa vorbesc cu cineva nu pot sa ma deschid in fata ei. Sora mea ma considera un copil si nu i-a problemele mele in serios. De parintii mei nici nu stiu ce sa mai spun, m-au "dadacit" prea mult si tot timpul imi spuneau chestii de genul [ Nuuu! Tu nu poti face aia esti prea mica! Sau Tu nu poti merge acolo daca patesti ceva! ] Si din cauza comportamentului lor am ajuns ca la varsta asta sa nu fiu in stare sa iau niste decizii si sa imi pierd increderea de sine. Si asta nu e singura problema, ei sunt mai de moda veche... nu sunt deschisi la noi oportunitati. Eu sunt singura dintre prietenii mei care la ora zece fix trebuie sa fie in casa, chiar daca stau cu prietenle mele in fata casei mele! Daca le spun ca vreau sa dorm la o prietena ( chiar daca ea nu sta departe de casa mea ) tata imi spune,, NU! De ce sa dormi acolo? Tu nu ai unde dormii? " Sau daca ma vad vobind cu un baiat imi spun ca nu e de nasul meu, asta e si unul dintre motivele pentru care nu am avut un iubit pana acum. Mereu cand imi spune un baiat ca ma place il refuz chiar daca simt si eu acelasi lucru pentru ca simt ca e gresit sa am un iubit ( nu stiu de ce simt asta ). Mama e mai intelegatoare dar cu tata nici nu vorbesc ca sa fiu sincera. Ma considera o aiurita si crede ca nu sunt in stare de nimic ( stiu asta chiar daca nu mi-a spus-o ) el nu prea ne-a aratat afectiune nici mie nici surorii mele. intr-un fel ne-am obisnuit cu asta. Cum ii fac sa aiba incredere in mine, sa vada ca am crescut? Ma simt ca o straina in familia asta! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să te comporţi cu maturitate pentru a le demonstra părinţilor tăi că anii au trecut iar tu nu mai eşti un copil care nu ştie ce vrea de la viaţă.
Dacă până acum nu te-ai apropiat de membrii familiei tale, nu este un lucru prea bun.
Încearcă să te apropii de sora ta, să îi câştigi încrederea.
Fii comunicativă, sociabilă, drăguţă, amabilă şi încearcă să iniţiezi tu conversaţii cu ea, iar restul va veni de la sine.
Vorbeşte cu părinţii tăi şi încearcă să le explici că îţi doreşti să petreci mai mult timp cu prietenii deoarece eşti la vârsta la care trebuie să socializezi şi să-ţi pui bazele comunicării.
Nu este nimic rău dacă vorbeşti cu băieţii.
Dacă doreşti să ai o relaţie cu vreo unul dintre ei, cel mai bine ar fi să o ascunzi un timp, că oricum, nu te căsătoreşti acum şi trebuie să-l cunoască neapărat şi părinţii tăi.
Să ştii că părinţii tăi, chiar dacă sunt cam duri cu tine, nu îţi vor decât binele.
Niciodată un părinte nu va dori ceva rău pentru copilul lui.
Încearcă să-i înţelegi că ei au trăit în alte vremuri, erau alte obiceiuri, reguli mai stricte, etc.

Pa-pa.

5 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

Mda... si eu te inteleg. Sunt cam in aceeasi situatie... Numai ca eu nu am o sora mai mare. Si cu tata ma inteleg super. Cu mama am numai probleme.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa vorbesti cu ei. Chiar daca iti e rusine ar fi bine sa iti faci curaj pentru ca daca o sa continui sa taci nu se va rezolva nimic. Si daca o sa se supere, probabil ca nu ar fi mai rau ca acum...

| Zâmbett a răspuns:

Cam aceeasi problema am si eu. Daca nu te-ai deschis pana acum cu parintii tai, acum iti va veni foarte greu. La un moment dat tot vei face asa cum vei vrea ( intr-o anumita limita ) si atunci nu vor mai avea ce sa-ti faca. E foarte greu cand nu poti discuta cu familia, de aceea multe persoane vorbesc cu prietenii, adevaratii prieteni, cei in care ai incredere deplina...

| Ovy19 a răspuns:

Eu sincer,te inteleg!
Doar ca ei iti vor doar binele!
Eu sincer,cred ca tu,singura nu vei putea sa-i convingi!
Roaga-i foarte frumos,si cu calm sa te duca la un psiholog!
Psihologii stiu multe despre copii cat si despre adolescenti!
Eu cred ca asa se va rezolva pentru ca si sora mea a fost la psiholog si a aflat unele chestii la care niciodata nu s-a gandit a fi adevarate! Precum si parintii mei!
Sau mai poti sa ii iei cu frumosul pe parintii tai cat si pe sora ta!
Le spui ce iti sta pe inima si ca nu mai poti rezista!
Sincer, trebuie sa te descarci pe cineva(daca iti alegi o prietena caruia sa i te confesezi, ai mare grija cum o alegi!)
Si, din curiozitate, ce religie ai?

| jhgdkjszf explică (pentru Ovy19):

Crestin ortodox.

| Ovy19 a răspuns (pentru jhgdkjszf):

Ok,credeam ca esti de religie penticostala...