| AlexAL275 a întrebat:

Am aproape 18 ani, 1.70 și cam 65 de kg. Sunt cam pipernicit, mi se pare că capul este prea mare pentru trupul cel dețin. Mâinile subțiri, grăsime în mare parte pe coapse, fese și abdomen. Nu practic niciun sport, mănânc numai când mi-e foame (dulciuri și prăjeli) și mă culc foarte târziu. Până la urmă e normal având în vedere obiceiurile mele. Mă gândesc să mă reapuc de alergat, la sală n-aș vrea să merg, nu sunt pregătit și aș renunța repede. Exercițiile făcute acasă și alergatul n-ar fi de ajuns pentru a-mi mai dezvolta și eu corpul? M-am plictisit să stau degeaba și să nu fac nimic. Nu mă gândesc nici să iau proteine. Știu faptul că trebuie să existe un anumit echilibru între alimentație, sport și somn, acel echilibru încă nu-l am. Sfaturi?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exercițiile făcute acasă și alergatul n-ar fi de ajuns pentru a-mi mai dezvolta și eu corpul? Da.
Dacă ai ajuns aici ai acces la Internet. Sunt pe You Tube sute de videoclipuri cu gimnatică, yoga, Pilates și altele orientale. Sute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi in primul rând repara-ti programul de somn. Asta poți face deja incepând de azi. Dormi 8 ore si nu te culca mai tarziu de 12-2 noaptea... Mănânca legume si fructe neaparat. Au calorii foarte putine si re fac sa te simti sătul. Sunt cheia pentru slăbit. Mai e buna brânza cottage, aceea biluțe, are multe proteine, la fel și PUIUL. Prostii daca mananci mananca si tu o data la o saptamana, nu mai des. Oricum, baza e deficitul caloric pentru a slăbi. Poți face ce sport vrei tu, atata timp cat ai dedicatie si il tratezi cu seriozitate. Eu faceam mișcare de acasă(flotari, tractiuni etc.) si am ajuns prin asta la 70% din masa musculara pe care o am acum dupa 2 ani de sala. Adica 70% am adaugat prin exercitiile de acasa si restul 30% la sala(deoarece deja aveam destul de mult). Ma rog, astea sunt niste estimari, dar intelegi tu. Ideea e ca pâna intr-un anumit punct te poti dezvolta. Nu chiar 100% dar suficient, având in vedere ca e gratis. Ideea e sa te antrenezi din greu și nu in dorul lelii.