| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am avut atacuri de panica acum un an și am rămas cu o frica in mine, cum sa scap de ea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am rămas cu frica în mine.
Frica este un sentiment, un feeling. Șimți că frică de ceva concret?
Când simți acea frică în tine, să analizezi tu însuți.
Ce vei cu ochii minții în acel moment?
Ce auzi în mintea ta în acel moment?
Ce simță în corpul tău în acel moment? În care parte a corpului?
Să te gândești, să îți amintești un moment din viața ta reală, din trecut, în care ți-a fost frică de ceva real din exterior, ce ai văzut, auzit, resimțit atunci? Cum ai scăpat efectiv atunci să nu îți mai fie frică? Cum te-ai resimțit după ce ai scăpat?
Dar acum să îți amintești de un moment când ai fost curajoasă.
Cum te-ai simțit atunci? Exersează această amintire a unui moment când ai fost curajoasă de mai multe ori la rând. Cum resimți acest moment, să numim această stare mentală CURAJ.
Apoi când apare în mintea ta starea de frică, apelează la cutiuța ta din minte, la bateria de energie pe care scrie curaj, și pune să funcționeze viziunea CURAJ. Asta neesită un pic de antrenament, nu merge brusc și deodată. Așa scapi de frica aceea care pare fără motiv. Succesuri.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Psihoterapie și multă voință.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ai scapat anul trecut de ea, pentru ce mai ai frica?

| Byb2001 explică (pentru Violleta2022):

Nu știu chiar de ce, dar am scăpat doar că mi se mai întâmplă să îmi bata inima tare sa am emoții

| Byb2001 explică (pentru Violleta2022):

Și câte o dată nu am încredere în mine

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Am pentru tine ceva ce am adoptat și distribui,winking o serie de informații psihologice și sfaturi împotriva anxietății cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericită, să nu mai trăiești în panică și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericită și liberă, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin Funda? big grin