| MirunaSunrise a întrebat:

Am carnet de 3 ani si conduc intensiv un audi a4 de 1 an. Ieri a trebuit să conduc un renault al șefului meu si efectiv nu am reusit. Masina era parcata intr-o parcare subterană și că sa scot masina trebuia sa urc o pantă destul de abruptă. Nu am reusit si deja începuse să miroasă rotile, probabil de la ambreiaj. Am rugat pe cineva sa mi-o scoată, după care am urcat la volan și am condus vreo 10 m până la următoarea pantă pe care am incercat sa o urc si am ramas cu masina in mijlocul pantei, i-am facut semn unui prieten sa vina sa vada ce D-zeu se intampla si nici el nu a mai putut să urce panta ( e sofer profesionist de vreo 15 ani, deci nu ca mine de 1 an, stie ce face) am dat-o cu spatele până în fata garajului și am lasat-o acolo în fata pentru ca nu mai putea fi băgata nici în garaj efectiv. Masina era aproape pe rosu, dar nu era chiar la limita, eu nu am stiut ca patronul asta ma pune sa ii duc masina fara sa aiba nici macar benzina în ea, dar asta e alta parte...

Ce credeti ca s-a intamplat? Oare am fortat-o eu prea tare ca sa o scot din garaj si sa fi afectat asta atat de tare? Sa fi avut o problemă dinainte? Astept răspunsuri și fără jigniri

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil e dus ambreiajul

| MirunaSunrise explică (pentru suntserios):

Dar crezi ca l-am stricat eu? Avand in vedere ca acel prieten a reușit să scoată masina din garaj si eu nu? Mă gândesc că poate am insistat eu prea tare, la audi-ul meu e adevarat ca pedalele sunt mai greoaie decât la acesta masina si poate am insistat eu mult, din moment ce a început să miroasă și foarte tare. Ce crezi? Mulțumesc pentru timpul tau

| suntserios a răspuns (pentru MirunaSunrise):

Posibil sa il fi fortat, dar oricum probabil era la sfarsitul vietii.

| Hammurabi a răspuns:

După câte povestești pare a avea o problema la ambreiaj. Ii patinează ambreiajul. Asta nu e o defecțiune care se întâmplă pe loc, așa era și când te-ai urcat tu la volan. Spune-i șefului să o ducă la service.
Dacă e șef, are bani.

| MirunaSunrise explică (pentru Hammurabi):

Da dar nu imi explic de ce acel prieten a reușit să o scoată, destul de usor pot spune, iar eu nu. Eu chiar ma gandesc ca am fortat-o prea tare, deși masina mea e dubla cat asta si am urcat pante o gramada. Deci e putin probabil sa se strice pe loc? Prietenul acela imi spunea ca mai mult ca sigur e injecția