| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari. Am 14 ani si 5 luni si am 1.84. Tatal meu are 1.87 iar mama 1.65. Ce inaltime voi avea cand voi fi adult? Mentionez ca anul trecut pe vremea asta eram cam cu 10-12 cm mai scund. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

Nu poți știi cu exactitate care va fi înălțimea ta când vei fi adult, dar trebuie să știi că în perioada 12-13-14 ani există un puseu de creștere, când crești chiar și 10 cm în înălțime pe an! Cu alte cuvinte, vei mai creste în înălțime considerabil anul acesta, după aceea treptat-treptat vei "stagna" la o anumita înaltime si te vei opri complet din crestere la aproximativ 16ani, deci este posibil sa ajungi chiar la 1.90!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Asta depinde de nivelul hormonilor tăi de creștere pe perioada adolescentei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Perioadele de crestere si marimea cresterii difera de la individ la individ.

| ionicabubulina112112 a răspuns:

La ce inaltime ai ba baiatule apuca te de basket