| ManGoLine a întrebat:

Am citit Imparatul Mustelor de William Goldin si mi-a placut mult.M-ar interesa sa citesc si alte carti asemanatoare.
M-ar atrage:
-protagonistii sa fie baieti,de orice varsta,dar nu adulti(ma intereseaza partea psihologica a evenimentelor,modul in care gandesc oamenii,pusi in situatii limita)
-sa aiba la baza aventura sau ceva supranatural sau in orice caz,conflictul de la care porneste trebuie sa se desprinda putin de lumea cotidiana(sa difere de clasicul tipar Romanul Adolescentului Miop,La Medeleni,Elevul Dima dintr-a saptea, etc.
-sa nu contina pasage descriptive prea lungi(ex-Cartea Nuntii)(optional)

Va rog sa-mi dati si mie niste idei de carti!
Multumesc pentru atentia acordata

1 răspuns:
| Alexandra4012 a răspuns:

Iti recomand Percy Jackson si Olimpienii. Este o serie de 5 carti. Actiunea se petrece in lumea noastra cotidiana, dar si in lumea Semizeilor si Zeilor. Percy Jackson este un elev de 12 ani (in prima carte) care descopera trecutul sau si afla ca tatal lui este de fapt zeul...(te tin in suspans un pic). Inca de cand afla cine e tatal lui, Percy este in pericol de moarte. De ce? Vei vedea in carte. happy Sper ca te-am ajutat. Funda?