| Cami33 a întrebat:

am doua mari probleme si as dori sa-mi dați niște sfaturi.
Cum sa scap de frica de înălțime?
Si de apa?
Frica de înălțime nu este tocmai o frica pentru ca nu mi-e frica, însă daca ma uit in jos imi vine rau si am senzația mereu ca voi cădea. De exemplu eram la liceu si am clasa la etajul 1 si un coleg a dat cu eșarfa unei prietene pe geam,cand m-am dus sa ma uit am simțit cum mi se face rau si nu mai vedeam bine, simteam ca ma duc cu tot cu geam jos.
A doua problema, cea cu apa este asa: eu stiu sa înot, nu am probleme. Am învățat la bazin cu tatal meu cand aveam 7 ani. Dar mereu am o teama de apa si nu teama ca ma înec,teama de necunoscut. Mi-e frica sa ma arunc in mare sau in bazine pe care nu le cunosc.
Sau daca vad apa adânca mi-e frica, nu intru nici de nebuna. De ce credeți ca se intampla asta?
Imi place sa înot, as sta NON stop in apa, dar doar in piscina din spatele blocului.

Răspuns Câştigător
| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Am sa incep cu teama de inaltime..in primul rand trebuie sa te gandesti daca in copilarie sau in adolescenta ti s-a intamplat vreun accident in legatura cu asta(ai cazut de undeva de sus, sau era sa cazi sau ai auzit pe cineva despre asta si de aici porneste teama. orice.) cum ar fi fost trebuie sa intelegi evenimentul respectiv astfel incat sa cauti cat mai multe informatii in directia aceea si sa scapi de fobie..tousi, daca nu ti amintesti niciun eveniment de asanatura tu trebuie sa cauti sa cunosti cat mai bine proplema ta-ai spus ca ai impresia ca te duci in jos cu geamul-acesta stare poate fi provocata de ameteala care si ea la randul ei este provocata de un deficit de o vitamina sau minerala..citeste pe net mai mult despre asta. Fie o alta afectiune nu iti da pace, iar atunci va trebui sa consulti un medic.dar pana acolo afla daca exista vreo trauma din trecut sau ai doar niste carente de vitamine.
Despre frica de apa:-daca ai cautat si aici si nu exista niciun eveniment ce a fost transformat intr o trauma inseamna ca frica ta nu este de apa, ci de necunoscut dupa cum ai spus si tu. Asadar :daca vei cauta sa vezi ce se poate ascunde in apa teama ta va creste(nu vreau sa te speri in vreun fel), dar acolo pot fi diverse specii de animale si plante care intr adevar iti pot fi fatale(asta in ape adanci-ex:un fluviu sau lac vast, adanc, sau mare..sau acele gropi subacvatice care te pot trage..sau curenti etc).ei bine trebuie sa incepi cu ceva sigur:intr o piscina(mai adanca decat inaltimea ta), dar alaturi de cineva in care tu ai incredere ca te poate salva, apoi acea persoana trebuie sa stea pe margine, apoi la o distanta, apoi incerci singura. Iar in ape naturale la fel(cu nformarea anterioara cu privinta la ce pericole pot aparea ulterior!). sigur n o sa te duci sa inoti in triunghiul bermudelor sau intr-un lac inghetat ori in Amazon..vei intra in ape unde sunt si alti oameni si nici lor nu li se intampla nimic. Ia o usor, indiferent de ce este vorba se rezolva-secretul este sa iti recunosti tie ce te sperie si sa ti infrunti teama. Sigur vei reusi sa depasesti aceste temeri. Succes! Sper ca te am ajutat!happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca cel mai usor scapi chiar expunandu-te situatilor de care ti-e frica pentru ca cu timpul te obisnuiesti si iti dai seama ca nu-s asa infricosatoare cum par.

| aXy99 a răspuns:

Frica de inaltime exact in asta consta: frica de a nu cadea de la inaltimea respectiva si eventual de a muri. Nu ne e frica de inaltimi propriu-zise. Cu totii cred ca avem frici, tot ce trebuie sa faci este sa le invingi. Nu prea stiu ce sfat poti sa iti dau, treci peste ele, motiveaza-te singura, autosugestia poate functiona.