| MrawrrD a întrebat:

Bună TPU, am și eu o întrebare. Vreau sa plec, sa ma mut la prietenul meu care locuiește în alta tara, dar parintii mei nu sunt de-acord cu el, menționez ca sunt majora, dar nu as vrea ca ei sa știe ca plec. E un fel de "plecat de acasă" dacă vreți sa ii spuneți asa. El încă locuiește cu parintii lui, întrebarea mea este: as putea avea vreun fel de probleme, sau prietenul meu, sau parintii lui, dacă eu nu vreau sa ma întorc acasă? Ca la cum îmi cunosc eu parintii, m-ar da dispărută în mai puțin de 24 ore, as fi obligata sa ma întorc acasă chiar dacă sunt majora? Va mulțumesc mult happy

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

De cati timp esti cu baiatul asta? Eu zic ca faci o greseala foarte mare. Posibil ca parintii tai sa-l vada altfel decat il vezi tu, sa nu fie potrivit pentru tine iar tu sa nu iti dai seama de asta. Eu zic sa nu faci tampenia astahappy

| express11 a răspuns:

Nu ai fi obligata, doar sa te gandesti inainte de 2 ori sa pleci.ai mai stat cu el mai mult? o luna, doua? daca te da disparuta nu pot face nimic deoarece o sa-i anunti.bafta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti major cred ca esti si in stare sa ai o discutie serioasa cu parintii tai. Nu se face asa ceva, sa pleci din tara si sa nu spui la nimeni, ce naiba?

| Fatamuntilor a răspuns:

Chiar daca esti majora, tot copilul parintilor tai esti!
Teoretic parintii tai iti vor binele si te vor sprijini mereu.
O discutie seroiasa cu parintii tai, va lamuri problema.
NU trebuie sa fugi de acasa.Cel mai probabil parintii te vor da disparuta, politia de va da in urmarire generala.

7 luni e foarte putin pentru a-ti da seama daca il iubesti indeajuns pentru a face acest mare pas.

Ce te faci daca prin absurd parinti baiatului tu te vrea si te da afara din casa? Te vezi descurtandu-te intr-o tara straina?

| pietrean a răspuns:

Draga mea, avand in jur de 19 ani,esti considerata majora.Dar crezi ca esti destul de responsabila,sa iei viata in piept,departe de ai tai?
Tu poti face ce vrei cu destinul tau,nu poti fi trasa la raspundere legal,ca ai plecat de la casa parintilor.Dar te intrebi, oare ce va fi in sufletul parintilor tai(mai ales ca in familia ta era sa se destrame), daca nu vor sti macar unde esti?
Macar, explica-le parintilor de ce vrei sa pleci, linisteste-i ca ii vei anunat unde esti si ca o sa tineti legatura.Macar asa,s-or obisnui cu ideea,chiar daca sufletul lor va fi negru de suparare(ce este mai rau,ar fi ca nici macar nu-l agreeaza pe prietenul tau).
Parintii tai,fii sigura ca vor anunta autoritatile ca ai disparut,pe care le va anunta sa caute intai la amicul tau(banuiesc ca stie unde sta). Timp si bani pierduti, nervi,suparari si cu asta ce vei realiza? Asa ca,ia-ti inima in dinti,spune-le si apoi viata ta va fi doar in mainile tale! Dar,sper sa nu ai curajul sa le spui in viitor,ca ce ai facut, ai realizat ca a fost o mare prostie! Viata, casatoria, traiul in doi, sa stii ca nu sunt mereu vazute in roz!
Esti majora, i-a deciziile pe care le vrei si fii responsabila pentru tot ce se intampla!

| MrawrrD explică:

7 luni. E puțin dar totuși. știu ca acolo vreau sa fiu, mi-e doar teama sa nu poată ai mei sa facă ceva împotrivă, sa ma împiedice sa plec, sau sa ma oblige sa ma întorc (poate chiar cu politia)