| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am intrat la liceu. Colegii sunt de,, bani gata". La inceput nu-mi pasa, aveam o mentalitate total diferita, o alta viziune a vietii care era mult mai buna, dar intr-o zi venise vorba de laptop-uri ...eu n-am si chiar nu mi-a pasat atata timp cat parintii mi-au procurat un trai decent...si toti s-au laudat ca au laptop-uri, la fel si parintii lor, fiecare cate un laptop. M-am simtit cam prost atunci si pentru ca asteptau si de la mine un raspuns, le-am zis ca am si eu si tata, dar ma simt groaznic, nu mi-e frica ca se va afla, dar e o minciuna si am constiinta incarcata, pentru ca de cand sunt la liceu am inceput sa mint pentru a nu fi exclusa si ma simt groaznic, si vreau sa fiu eu, cea dinainte careia nu-i pasa de parerea altora. Va rog, am nevoie de ajutor, nu de critici, sunt foarte -sensibila- si atunci cand sunt criticata sau mi se aduc cuvinte urate la adresa mea chiar ma simt rau sad

Răspuns Câştigător
| RefinedStrings a răspuns:

Hei, buna! In primul rand, daca e ceva ce nu ai, nu e din vina ta! Am totusi o serie de intrebari: Ce ai tu, si nu au ei?
Sinceritatea ta? Puritate ta? Sensibilitatea ta?
Pentru ce iti trebuie practic laptop? Hai sa lasam deoparte lucrurile materiale si sa vedem care dintre noi este mai bogat?
Daca vreunul dintre colegii tai iti este prieten, atunci te va accepta asa cum esti cu adevarat. Te rog in mod sincer sa nu-ti pierzi identitatea, pentru niste prieteni care oricum nu iti sunt prieteni. Lasa-i sa te cunoasca asa cum esti, si, daca nu le place, e problema lor. Asculta-ma: aici nu e vorba de ceva ce ai. De laptop, de smartphone sau tableta. E vorba de ce esti! Si am eu sentimentul ca tu esti mai buna, ca ai un suflet mai bun, si mai curat decat au toti ceilalti colegi ai tai.

5 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Buna, nu mai pune la suflet orice, stiu ca te consumi dar lumea e rea si doar parintii tai iti vor binele si te iubesc neconditionat. Te-ai gandit ca poate nu esti singura care a mintit? Oricum nu se va afla ca doar nu vor veni la tine acasa sa vada ce ai, sau nu te vor pune sa il aduci la scoala. Nu trebuie sa iti pese de ce zice lumea pentru ca cel mai important e sa te simti bine in pielea ta, nu trebuie sa suferi din cauza unor laudarosi care de fapt sunt niste nimicuri fara valoare. In primul rand bunurile pe care le au sunt ale parintilor pentru ca nu au avut ei bani sa le cumpere. La ce iti trebuie laptop sau iphone, tableta cand mai importanta e scoala si toti sunteti egali. Nu poti sa minti la infinit pentru ca intr-un final se poate afla si atunci va fi mai rau.

| positivity a răspuns:

Oh drăguță, încetează să te mai simți prost, şi nu te mai minți singură, pentru că nu ajută la nimic.
Dacă ceilalți au, înseamnă că trebuie să ai şi tu?
Nu-ţi fă griji, şi nu te simți mai prejos faţă de ei, pentru că nu sunt deloc mai speciali decât tine.
În plus, dacă înveți bine şi te străduiești să ai note bune, sunt sigură că părinții tăi te vor răsplăti.

| Mihaela1964 a răspuns:

Eu cred ca n-ai de ce sa ai constiinta incarcata pentru o miciuna nevinovata.E greu sa traiesti printre oameni de-o anumita conditie materiala cand nu esti chiar ca ei, dar cred ca se vor maturiza in catva timp si-si vor adopta alt sistem de valori decat cel material; atunci nu v-a mai conta daca ai nu stiu ce masina, tableta, laptop. Ar fi frumos sa ramai acelasi om sensibil care tine la pozitia lui.happy

| Carmen100 a răspuns:

Uite ceva: oamenii preafacuti atrag prieteni prefacuti. Daca o sa fii tu insati o sa ai prieteni adevarati. e imposibil ca in clasa aia sa nu fie un coleg care sa nu fie "de bani gata". Si oricum, nu crezi totul ca si unul din aia care se laudau mintea?happy

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Spune-le asa colegilor tai :
ca tu te-ai scapat de laptop, si nu te intereseaza. vrei sa traiesti ca un om normal, nu in lumi virtuale. esti eco. happy
Sa nu mai minti niciodata, ca nu-ti va fi bine.
Tu, esti cu mai putini bani decat unii din colegii tai. Ok. dar asta nu inseamna ca esti mai saraca, inferioara sau proasta.
Foloseste ce ai : minte, inteligenta, cultura si tot ce ai invatat pana acum. Nu trebuie neaparat sa stai in turma de pitzi si copii fara busola, care nu iau Bac-ul.
Si sa nu-ti fie frica de nimic, pentru ca asa este viata : ti-o iei, sau le-o dai altora. Depinde cat de puternica moral si intelectual esti.
Si cred ca esti puternica. Lasa dracu minciunile. Iti doresc sa fi tu.