| Patricia07 a întrebat:

Am mare nevoie de voi. Cum sa ma despart de prietenul meu intr-un mod mai putin ca sa sufere? Adica el tine foarte mult la mine dar eu nu mai simt aproape nimic pentru el. Dar nu vreau sa sufere, problema ii ca tin la el doar ca la un amic si nimic mai mult..Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu stiu cat realizezi ca oricum o sa sufere, o sa o faca la fel, doar ca tu nu o sa vezi asta, clar nu o sa-si exteriorizeze suferinta, cel putin nu de fata cu tine.
Atata timp cat ramai cu el, si tu nu-l iubesti, nu o sa suferi numai tu, ci si el, certuri, discutii, indoieli, gelozie, si toate astea sunt mult mai rele decat daca i-ai spune ca nu-l mai iubesti decat ca pe un amic si atat.
Acea durere de despartire se amelioreaza in timp, nu dispare dar devin din ce in ce mai mica, pana ajunge sa fie uitata cand v-a gasi pe alta, si este mult mai simplu asta, decat dupa 3 ani sa-si aminteasca "Bai si cat am suferit pentru ea, am fost gelos, am plans ca prostu, si ea nu ma mai iubea".
Tto ce poti sa faci este sa-i spui direct, ca nu-l mai iubesti decat ca pe un amic, daca incerci sa-l iei pe ocolite o sa creada alte chestii, ca si cum ca tu nu mai vrei sa fi cu el din anumite motive nicidecum ca tu nu-l mai iubesti, sau ca e spre "binele lui" sau alte prostii de genu.