| AANNAASSTTAASSIIAA a întrebat:

Am nevoie de ajutorsadAm 15 ani.Totul a inceput acum un an cand am intrat la liceu eram tare stresata, imi era frica de ceea ce va urma.Iar dupa un timp la scoala ma simteam tot mai rau, tremuram si mi s-a facut de mai multe ori rau.Chiar dupa un timp nu mai stiam ce simt, nu puteam sa memorez ceea ce invatam, mai ales ca eram de dupa masa la scoala era o schimbare enorma pentru mine.Am mers intr-o zi la medic pentru ca incepea sa ma doare capul foarte tare.Medicul m-a intrebat daca plang des i-am spus ca da, iar el m-a intrebat ca daca mi se duce cateodata cheful de la viata i-am spus ca da deoarece mi-a trecut de mai multe ori prin cam sa ma sinucid.Cand m-a enervea cineva un lucru ma linistea, doar daca ma taiam pe maini, vroiam sa simt durere.Am mers la psiholog mi-a dat medicamente deoarece aveam depresie din cauza ca nu aveam libertate mereu stateam acasa,iar cand vroiam sa merg undeva parintii mei mereu mi-au spus NU, iar psihologul i-a spus mamei ca ar trebui sa ma lese ca am devenit adolescenta ca nu mai sunt un copil care nu poate sa aiba gri de el, dar dupa cum vad parintii mei nu au inteles acest lucru.Acum a inceput sa-mi reapara depresia,plang mereu cand imi vine in gand ca parintii mei nu ma lasa sa merg in club,ma simt inchisa,toata vacanta asta aproape doar acasa am stat,mereu am ramas acasa i-am ajutat pe parintii mei.Iar acum dupa atata refuz imi este tare frica sa ma cer in club(dar as avea cu cine merge),mi-e frica sa ma cer ca daca ei nu m-ar lasa as plange din nou si doar sinucidul mi-ar sta in cap., nu mai pot trai asa, stand doar acasa si sa vad cum altii isi traiesc viata de adolescenti.Va rog ajutati-ma.crying

4 răspunsuri:
| kRedhead a răspuns:

In primul rand te-as ruga sa incetezi cu toate emoismele ca mi se face rau. straight face Scuze pentreu replica urata. Asa, revenind. Esti prea stresata. Am fost in situatia ta, dar am rezolvat-o fara sa ma sinucid sau sa ma tai pe maini laughing i'm not emo.
Parintii tai nu te lasa nicaieri pentru ca sunt prea protectivi, exact asa cum sunt si ai mei. Uite... iti spun cum am rezolvat-o eu pentru ca am aveeasi varsta si na thinking Nici pe mine nu ma lasau in club sau in rockoteci. Dar eu ce-am facut? Mi-am facut rost de bani, de o gramada de prieteni si m-am dus, am calcat peste cuvantul lor si m-am dus. Sincer, la mine si acum se mai supara mama daca ies afara. Dar e ciudat o.o pentru ca e vacanta si tot se supara daca ies laughing dar am invatat sa nu-mi pese si sa ii calc "regulile" stupide in picioare. Ar trebui sa icnerci sa le dai dovada de responsabilitate si de incredere. Daca au incredere in tine ca nu vei face nimic aiurea, sigur te vor lasa sa mergi unde vrei tu!
Crede-ma... nici eu nu o duc prea bine, dar daca nu merge cu frumosul incearca sa ii ignori si sa te duci unde vrei tu si sa stai cat vrei tu. Desi stiu ca nu e o idee prea buna, merita sa incerci.
Si, da, te inteleg perfect la faza cu "vad cum altii isi traiesc viata de adolescenti". dar gandeste-te! Poate ai nevoie si tu de o schimbare de look, de caracter mai ales si demonstreaza-le parintilor tai cum e cu increderea. Si cel mai improtant. COMUNICA cu ei! Tu te duci la psiholog si ii spui. mda. de parca psihologul o sa te ajute cu ceva. Doar te descarci la el si atat si acesta iti da sfaturi de care tu oricum nu o sa tii cont. Sau cel putin, asa fac eu. Eu tot ca mine fac indiferent de ce-mi zic altii oh go on.
Oricum. vezi ce faci si inceteaza cu emoisemele. sinuciderea nu e o solutie. Bafta! ^^

| AlexandruGabriel a răspuns:

Surioara tu doar in club stii sa te distrezi?

| IsJustMe007 a răspuns:

La faza cu "parintii imi spun mereu NU" chiar te intelegoh go on, si nu esti singura care si-a petrecut toooooata vacanta de vara in casacrying, maicamea nu ma lasa sa ies nici pana la magazin singura si am 15 aniwaiting, nu ma lasa in club[cum nu te lasa nici pe tine], nu ma lasa cu prieteni, dupa ea ar trebui sa ma sigilez intr-o bila de plastic ca sa nu mi se intample nimic x_X.Acum 2 ani,din cauza faptului ca desteapta de maicamea nu ma lasa afara deloc:@ nu mai prea aveam aer curat,era mereu imbacsit si nu mai puteam sa respir normal,ma sufocam, am fost la medic si al fel.i-a spus mamei sa ma lase mai mult afara, dar ea NU si NU!:@ Si eu am o viata gra cu parinti, ma cert mereu cu ei, nu st de acord deloc cu mine, si eu plang cateodata din cauza asta dar nu mi-a trecut prin cap sa sinucid.de ce? pentru ca viata e frumoasa si asa, ce rezolv daca ma sinucid? nimic! Eu mereu incerc sa vad partea plina a paharului.Asa ca nu mai fi suparata, nu mai plange si traieste-ti viata asa cu e ea, sti ce se spune: "daca D-zeu ti-a dat sa cari o "cruce" grea, asta e pentru ca stia ca poti sa o duci la capat!"Bafta!:* funda?

Răspuns utilizator avertizat