| MadalinaAndreea14141 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Am 17 ani si fac liceul in Bucuresti, nu stau cu parintii ci stau la unchiul si matusa mea(parintii mei sunt in alt oras iar eu as vrea sa continui liceul si facultatea aici).M-am cam saturat sa stau la ei si nu cred ca ei ma prea suporta dar fac asta doar pentru ca i-au promis mamei si tatalui meu.Ideea e ca eu as vrea sa ma mut dar parintii nu imi pot oferi destui bani pentru chirie.Cum as putea sa imi fac singura banii avand in vedere ca sunt minora? Nu stiu daca as putea sa ma angajez deoarece as avea nevoie de un program foarte flexibil iar de scoala nu m-as mai ocupa.Cum as putea sa castig usor cativa bani pe luna pentru o chirie ieftina? Cea mai buna solutie primeste funda (a si nu vreau sa aud de internat)

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Chiria în București nu e ieftină iar fiind minoră o să îți fie greu, banii nu se fac ușor.
Eu aș zice să rămâi la unchii tăi un timp și ai putea să îți cauți un loc de muncă, ceva part-time sau în week-enduri și să îți strângi niște bani.

| Eireann a răspuns:

Mergi la restaurante, cafenele, pizzerii si cauta munca de chelnerita in weekend. Vezi si fast food-uri. E mai ieftin sa imparti in apartment de 2 camere cu cineva decat sa stai singura in garsoniera deci daca stii pe cineva e cel mai ok. Nu uita ca pe langa chirie mai sunt cheltuielile: electricitate, apa, gaz, incalzire, Internet, cablu. Mai e nevoie de transport la scoala si servici, mancare, rechizite, produse de curatenie, etc. Cu cat te pot ajuta parintii? Ca sunt oameni ce lucreaza cu norma intreaga si nu isi permit toate astea.

Răspuns utilizator avertizat