| DragutzzzaaTa a întrebat:

Buna TPU.
Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt timida, retrasa, rusinoasa(inainte eram mai ceva). si sensibila, plang din orice, sunt sentimentala.Stiu ca astfel de oameni nu reusesc in viata de obicei. Vreau sa ma schimb, sa nu mai par asa si sa nu mai fiu. din cauza asta nu am prieteni, iubit etc. Ce pot sa fac? Va rog, orice sfat bun e binevenit.Am nevoie de o schimbare.
p. s. : Credeti ca liceul ma va ajuta sa ma schimb?

2 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Liceul poate fi un pas important in fata, sau un pas batut pe loc. Vei fi intr-o noua clasa, intr-un nou colectiv, iti faci prieteni, intri intr-o gasca si vei vedea lucrurile dintr-un alt loc. Sau, te vei inchide in propria cochilie si de aici nu vad ca lucrurile sa mearga catre mai bine.
Revino-ti, ai o viata, descoper-o!
Schimbarea nu apare brusc, insa prin fiecare intamplare si prin fiecare alegere tu poti face ceva. E doar alegerea ta! happy

| ThePunisher a răspuns:

Eu personal m-am schimbat mult cand am ajuns la facultate, insa o schimbare se poate face oricand. Nu e rau faptul ca esti sentimentala, dar timiditatea poate fi o problema atunci cand e excesiva, ca stii cum se spune, 'cu rusinea mori de foame'. Sunt situatii in care trebuie sa ai prezenta de spirit si sa fii spontana, si atunci timiditatea nu mai are loc. Cu timpul, daca iti doresti, schimbarea va veni, dar treptat, ca nu te poti schimba dintr-o data. Ai grija sa nu devii prea tupeista, cum se intampla cu multi tineri in ziua de azi, sau prea rece. Sper ca te-am putut ajuta.