| Didi908 a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii pentru un proiect despre Sibiu. Nu as vrea informatii gen de pe wikipedia, ca pot gasi si eu asa ci as vrea cateva care nu prea se cunosc, mai noi, frumoase daca ma intelegeti big grin. Funda! :*

1 răspuns:
| catinque a răspuns:

Uite aici o legendă despre Sibiu - Se zice că înainte, pe locul Sibiului era doar un sat sărac, pe nume Sibiel. Și oamenii de acolo nu aveau un meşteşugar, care să-i înveţe meserie. De aceea, au mers ei la un cizmar neamț, pe nume Herman, şi l-au rugat să se mute în satul lor.

Herman era şiret, şi a acceptat propunerea, numai să i se dea pământ în sat, cât să poată întinde o piele de bivol. Oamenii s-au bucurat numai de-atât, ba i-au promis că-i vor da dublu. A doua zi, a venit Herman, dar a tăiat pielea de bivol în fâşii subţiri, subţiri, şi a dat roată la mult teren cu ele... Și-au dat seama oamenii locului că sunt păcăliţi, dar nu au avut ce face. Pe acele vremuri, vorba era vorbă, nu era nevoie de alte promisiuni scrise, deci aşa a rămas, cât a vrut Herman, ba chiar dublu.

Apoi Herman şi-a construit o casă mare şi a adus mai multe rude de-ale lui în sat, şi în scurtă vreme satul s-a mărit, schimbându-şi numele din Sibiel în Sibiu. S-a şi îmbogăţit satul, fiind numit şi „Hermanstadt", adică oraşul lui Herman, cu români şi nemţi... Aşa se zice că s-ar fi format Sibiul de azi.

Și mai am și niște informații despre oameni celebri care s-au născut acolo: Mihai Stoica, Alina Pușcaș, Mihai Găinușă, Anne Fabini, Steve Holmes, Cezara Dafinescu etc.
Și mai sunt anumite lucruri pentru care Sibiu este renumit:
- pentru salamul de Sibiu
- pentru pate
- umerașe

Sper că te-am ajutat cât de cât. Pa, pa!