| puki05 a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie de puțin ajutor. Ieri seara când am ajuns acasă am văzut ca am pe lenjerie puțin sânge și am crezut ca mi-a venit ciclul asa ca mi-am pus un obsorbant și am văzut și pe el o pată mica de sânge. Nu am avut dureri sau stări ciudate. Iar pana acum nu mi-a mai curs deloc. Precizez ca îmi vine menstruația regulat și ține în jur de 6 zile. Oare îmi puteți spune ce e?

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca iti vine regulat, numai tu poti spune daca aceasta este perioada in care asteptai sa iti vina in mod normal.Noi nu avem cum sa ghicim daca este data la care asteptai sa inceapa menstruatia.

Daca este vorba despre ziua/zilele in care o asteptai, atunci este sangerarea menstruala.
Daca nu este perioada in care asteptai sa inceapa un nou ciclu menstrual, atunci cauzele pot fi multiple ca de exemplu: dereglari hormonale, anumite afectiuni ale aparatului reproducator, spotting cauzat de ovulatie etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, iti va veni ciclul menstrual, zilele astea.