| tennyteen a întrebat:

Am nevoie de putin [mai mult] ajutor. Deci eu am inceput sa strang bani pentru un telefon. Vreau sa-mi cumpar un Iphone 4 [nu 4S] si as vrea sa stiu cam cat costa in magazinele Orange.
Sii inca ceva: Parintii mei nu vor sa plateasca decat maxim 200 lei, pentru ca vor sa "ma descurc singura" etc., si am nevoie de mai multe metode sa strang bani [multi bani] intr-un timp oarecum scurt. Am uitat sa mentionez ca am 12 ani, deci nu pot sa-mi iau un job.
M-am gandit sa devin reprezentant Avon / Oriflame doar ca nu as face vanzare prea mare.
M-am gandit si sa vand cateva chestii online, doar ca nu ma pricep. Adica, eu cum primesc banii?
Si nu mai am idei. So please help me! Fiecare sugestie este binevenita!
Multumesc!

3 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Buna! Si eu sunt in situatia ta, doar că vreau un laptop, nu un I-Phone (bine... vreau IPhone, dar depaseste capacitatile mele financiare). De la inceputul anului am tot strans din alocatie. Poate 42 de lei nu-s cine stie, dar deja daca nu cheltuiesti nimic, in 3 luni depasesti suta! OK, iti trebuie un pic de rabdare, asta e. Eu am mai primit bani si de ziua mea (pentru rezultate excelente cica laughing) A, si apropos de rezultate bune, daca inveti bine poti lua bursa, ceea ce inseamna cateva sute de lei. Nu stiu sigur daca se ia si la generala, depinde, dar la liceu sigur se da (reamintim posibilitatile financiare ale fiecarei scoli sau liceu). Eu n-am vandut nimic, n-am ce. Dar cu noroc si inteligenta faci bani. De asemenea, te poti baza pe reducerile de sarbatori. Sau cine stie, in strainatate o fi mai ieftin! big grin Oricum, bafta! Si nu uita, rabdarea e o virtute! Dar daca cunosti pe cineva care ar putea gasi un mic... jobuleti pentru tine, atunci esti bine-venita, doar ca, din pacate, e mai greu sa gasesti la 12 ani.
Cat despre telefon... Pretul standard al telefonului cu cea mai mcia memorie e de 630 euro, adica vreo 2820 - 30 lei (nu stiu cat e euro acum), iar cel cu cea mai mare memorie poate atinge si 870 euro (putin peste 3900). Sfinte! Da' ce vedeti voi asa grozav la rabla asta?! Recunosc ca asta e 4S-ul, dar cred ca cel simplu cam tot atat e. Dar cu anumite oferte, il poti lua cu cateva sute de lei (evident abonamentul costa cat telefonul la promotie, dar... afaceri)! Deci inc-odata bafta! O sa ai nevoie!

| NicollHellen a răspuns:

Bună seara.
În acest caz vă putem fi de folos! Suntem o companie în plină dezvoltare ce caută să formeze tineri precum dvs și să îi ajute să gasesca un job pentru vîrsta lor. Accesați acest link http://ladys-business.blogspot.gr/ și veți vedea despre ce este vorba. Pentru detalii add la ym: ladys. business
Numai bine și așteptăm răspunsul dvs:)!
Cu respect, LadyB:*

| Grozavescu_Roxana_1993 a răspuns:

Buna. eu sunt lider avon... sincer iti spun ca si reprezentant pentru o comanda de 750 lei castigul tau este de 300 lei...
te pot ajuta sa devi reprezentant AVON daca vrei... da-mi add pe roxana_grozavescu