| pedolineas a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Am niste colegi tare rai in clasa, diriginta naspa si profesorii la fel.
Deci o colega de a mea a inceput sa ma critice si a zis ca eu critic pe toata lumea si ca sunt rea cu ea.
M-am suparat si i-am zis ca ea nu a stat 24 din 24 cu mine ca sa vada ca eu critic (am ajutat o data sa iasa din depresie),i-am mai zis ca tin foarte mult la oameni,si in legatura cu ea,am invatat sa ma apar si sa nu las pe nimeni sa-si bata joc de mine.
Cand a auzit ca tin foarte mult la oameni a zis :"ei pe dracu".
M-a ranit foarte mult. Am aflat ce parere au colegii despre mine.
Alt coleg mi-a zis :"Doamne,ce tampita e X,poti sa-i zici dirigintei ca a facut nu stiu ce?" A mai zis ca eu sunt paracioasa clasei (ce nu este adevarat,nu parasc pe nimeni fara motiv, eu doar ii spun dirigintei ce mi-a facut Y,si in cazuri extrem de grave). Si asta m-a durut.
Ma deranjeaza cel mai mult ca nu suntem o clasa unita. De exemplu,o colega a zis :'Toata scoala spune ca nu suntem o clasa unita'. Dar stiti ce e trda-t aici? Ca acea colega,la in test i-a spus profesoarei :"Doamna,Z copiaza, da-tii 2! "
Si chiar i-a pus 2.
Alt coleg,nu si-a facut tema, si colegul care toceste totul si normal ca are doar 10 i-a sous profei :"nu a facut tema! 2!"
Mereu acest coleg le propune profesorilor sa le puna celor care nu si-au facut team si plate chair au avut o problema de n-au facut-o 2. Tin Minte ca anul trecut el merita in 3 la o materie si noi i-am spus profesoarei sa nu-i puna 3.
Alt coleg cica :"Doamna dati-o afara pe W " (W fiind eu)
Un coleg nu ma lasa in pace si de aceea profesoara a tipat la mine si alt coleg a zis asta.
Sau tot acelasi coleg, (eu stau in prima banca) i-a zis profesoarei ca eu ma uit in catalog cans pune ea note.
O prietena adevarata imi e doar o singura colega. Nici avea colega n-o suporta pe diriginta.
Si acum. Diriginta!
Diriginta mea ne urmareste peste tot. M-a deranjat extrem de mult azi cand am avut ora cu ea si ne-a intrebat ceva. Eu i-am zis in "raspuns" care am crezut ca e corect. Si a inceput sa ma jigneasca. m-a facut "baba betiva".
Mereu se baga in viata mea si a colegei cu care ma inteleg. Cica acea colega "injura" pe internet. Nu vad care e problema ei aici.
Apropo,cand colegii mei m-au facut asa,ia te uita ca (,) copii din clasa alaturata unde vreau sa ma transfer au o parere complet diferita de colegii mei!
Voi ce credeti,merita sa ma transfer? Aproape toti profesorii sunt la fel,se schimba cei mai rai.
Si in legatra cu acea colega care tin mult la ea, cum va reactiona cand ii zic de transfer? Oare vrea si ea? O uraste pe diriginta.
Funda si multumesc ca ati citit! Scuzati eventualele greseli!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Mda, ei eu eram intr-o clasa "infecta" in clasa a 9-a. Totusi nu m-am mutat si incetul cu incetul am invatat sa ne respectam chiar daca nu ne putem intelege de nicio culoare. Fiecare cu treaba lui. Asa este in clasa la mine... Cand vine vorba de o alegere -votam.
Facem toti ce face majoritatea. Mi se pare "fair enough". Cine vrea sa plece de la ore pleaca dar ii lasa in pace pe restul.
Cam asa este la mine.

Intr-a 9-a eram cea mai tampita clasa din liceu. Ar fi trebuit sa fim cei mai buni, suntem clasa cu cele mai mari medii de intrare dar... nu prea a fost asa. Eram nebuni, zilnic spargeau colegii cate ceva. Acum e okay.

Totusi, ceea ce spui tu aici este prea de tot ca sa se mai corecteze vreodata.

Mi se pare absurd... ce colegi sunteti voi?
Doriti raul propriilor colegi? La noi daca ia unul 2 pentru copiat toata clasa spune "Haideti doamna, a fost doar prima abatere " sau ceva de genul.

Nu numai ca nu sunteti uniti, nici macar de voi nu aveti grija! Nu te supara, nu ma refer la tine ci la colegi.
Se vede clar ca sunt niste persoane vai de capul lor care nu vor sa ajunga primii prin propriile forte ci prin sabotarea celorlalti.
Iti dai seama cum se simte respectivul care ia 2 din cauza colegilor?

La scoala se pune accentul pe munca in echipa, elevul X este bun la mate iar Y la chimie asa ca se ajuta reciproc *evident, nu la copiat*.
Cam asa ar trebui sa mearga lucrurile.

Eu zic sa te muti la alta clasa. In astfel de momente nu trebuie sa te gandesti la prieteni ci la binele personal. Stiu ca este greu sa faci astfel de sacrificii, si eu am facut asta candva dar nu mi-am pierdut prietenul.

Daca este prietena ta atunci o sa inteleaga ca aceasta clasa nu este decat o "fundatura" pentru tine.
Diriginta este o baba idioata care foloseste expresii jalnice. Auzi la ea "baba betiva". Serios? Ce profesor te face asa?

Numai profesorii idioti folosesc astfel de expresii. Un profesor adevarat nu te jigneste... iti pune 3-4 si gata.

Cum sa reactioneze acea prietena?
Cel mai probabil o sa te ignore la inceput. Spune-i incetul cu incetul ca sa nu fie un "soc" pentru ea.
Spune-i ca vrei sa te muti la clasa Z si daca vrea sa vina si ea.
Daca nu vrea atunci soarta! Nu ai ce face.

Daca nu vine cu tine atunci ori nu este prietena ta, ori nu o lasa parintii intrucat cine stie ce impresie au ei despre clasa aia a ta.

Oricum ai grija sa nu cazi din lac in put!
Succes!

2 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Mărturisește-i că vrei săte ttransferi, cu siguranță că va înțelege motivul și poate își dorește același lucru.
Se merită să te transferi mai ales când ai parte de asemenea "evenimente", iar cu obosita ta de dirigintă pe ce motiv a îndrăznit să te jignească? Aia e dusă rău, eu mă luam de ea laughing auzi babă ambulantã...
No sper să scap de troglodiții ăia care te supără și să fie mai bine. Baftă

| AIeXxX a răspuns:

Depinde de parintii prietenei tale, daca ii vor permite, sigur ca va vrea si ea sa se transfere cu tine (cred). Desigur eu zic ca merita sa te transferi, eu nici 2 bani n-as da pe colegii tai, zic eu pentru ca am si eu asa gen de colegi.
Dar nu-s asa multi!
Bafta, si ignorai.