| dedecevrei a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Ma enerveaza la culme colega mea de banca.
Pur si simplu este prea copilaroasa.
La liceu avem bancile "lipite", adica una mai lunga la 2 copii,si ea mereu deseneaza cu corectorul pe ea. Ii place rock-ul. Nu am nimic cu asta,si mie imi plac cateva melodii rock,dar mereu le fredoneaza si le canta in timpul orei! Uneori ma distrage de la unele lectii.
La teste ea copie de la mine,si ma enerveaza ca tot mie imi fac observatie profesorii.
Are un pix din ala care sterge-rescrie. Mereu cand sterge zguduie banca, eu nu zic nimic.Cand sterg si eu ceva si nu se zguduie aproape deloc zice :"Doamne nu mai zgudui banca!".
Daca gresesc ceva la un exercitiu,se uita la mine cu o fata gen : "serios? Cum sa nu stii asta? straight face" de parca as fii o proasta,si ea buricul pamantului.
ieri nu si-a facut tema si mi-a cerut-o mie, eu nu i-am dat-o fiindca era ora cu diriginta, si daca afla ca i-am dat tema ne dadea 2 la amandoua,asa ca s-a suparat si a zis :"Lui X i-ai dat tema,bine ca mie nu-mi dai!"
Asa a inceput sa scrie, dar nu a terminat.Si la ora dirigintei a luat 4. Diriginta nu prea o suporta,motivul fiind ca e egoista,si mereu se prosteste. Cand i-a spus ca nu si-a facut tema a inceput sa rada si sa zambeasca.
Eu stau cu ea in prima banca. As vrea sa ma mut dar mama ei face panarama daca nu sta in prima banca acolo. Eu port ochelari cu dioptrii foarte mari, si ea are cu + deci poate vedea de la distanta, la scoala nici nu poarta ochelarii!
Asta e al 2-lea an in care stau cu ea,in vacanta i-am spus ca daca mai face panarama la ore cum a facut pana acum,nu mai stau cu ea in banca,si ea s-a suparat cand i-am spus asta!
La sfarsitul vacantei a spus ca vrea sa se taie,eu si o colega i-am spus ca nu e bine,si s-a suparat.M-a si barfit unei colege ca sunt suparacioasa si ma supar din orice,dar ea? Ca se supara fiindca i-am dat un sfat?
Cel mai mult ma enerveaza chestia asta :
A aflat de Wattpad,da.
Si eu citeam carti acolo, dar acum nu.
De cand a aflat si in timpul orei citeste carti pe Wattpad. Dar nu orice carti. Carti 18+,cand ea nici in viitorul foarte apropiat nu o sa faca atat. Mereu cu nasul in telefon. Sau sa nu uitam de gratioasele casti,cand le pune in urechi si nu ne mai baga in seama.
La informatica s-a bagat ea in fata,in fata unor colege,si acele fete,care sunt si prietenele mele au intrebat-o de ce s-a bagat in fata si sa plece de acolo. La care ea :"Duce-ti-va dra*ului amandoua!"
M-am saturat de comportamentul ei infantil!
A inceput si sa ma copieze in tot ceea ce fac. Incepand de la par : si-a facut carare ca a mea, macar nu are culoare ca a mea la par. Si-a facut breton. De ce a facut toate astea? Fiindca a spus ca imi "invidiaza parul".Eu am parul drept (il am aproape ca Bianca Adam,doar ca alta culoare si mai scurt).Ea are parul ondulat, si vrea sa-l strice cumparandu-si o placa ieftina la mana a 2-a si sa-l arda.E viata ei, dar sa termine odata cu chestiile astea. Si scrisul : multe colege m-au copiat la scris,dar ce ma enerveaza cel mai mult e ca ea mereu se uita in caietul meu,ceea ce ma face sa ma simt incomod. Deci a copiat aproape tot scrisul meu,e aproape la fel ca al meu. Stiu ca nu o sa fie niciodata fix ca al meu, dar totusi...
Deci cum pot face sa "scap" de ea? E enervanta,mai ales cand zice :"Poate sa se ia de mine, dar sa nu se ia de desenele mele sau de muzica mea ca-l omor",si ma terorizeaza cu "Black is life" sau a aflat si ea de "F*ck" si il foloseste mereu. Ori daca se everveaza ne da cu un portofel in cap. Mi-a dat si mie odata anul trecut. De ce sa faca asta? Adica,doare foarte tare,mai ales un portofel ca al ei cu ceva de metal pe acolo. Si profesorii uneori ma iau pe mine la intrebari, cand ea vorbeste.
Multumesc ca ati citit pana la capat si imi pare rau de eventualele greseli.
Funda

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi am baut 4 cafele!

| Gunoi a răspuns:

Suferă de lipsă de sine şi afecţiune. Cel mai probabil comportamentul ei e pentru a câştiga atenţia şi a se vedea importantă.
Încercă să vorbeşti despre lucrurile care nu-ţi plac şi explică-i cum te simţi dacă face mişto ceea ce e probabil vorbeşte cu dirignta părinţii tăi să fii mutată în altă bancă sau clasă şi încearcă să o ignori pe viitor. Nu îţi fac un bine fustrările ei şi acuzaţiile pe care ţi le face inconştient de acţiunile pe care le face în mod voit.

| Анастасия a răspuns:

Buna,ca sa scapi de ea probabil e imposibil ca sunteti intr-o clasa, stii fiecare om e diferit si ea are lumea ei in care se simte bine, de ex.ascultind rock..etc.Poate e bine sa o ei intr-o parte si sa vorbesti cu ea,si sa o lamuresti ca unele lucruri pe care le face,tu nu le poti suporta., ca e urit sa spuie f*ck si sa te copie,incearca sa ii fii o prietena, poate isi va schimba atitudinea fata de tine si altele.
Sau pur si simplu vorbeste cu diriginta si explica-i ca din cauza ei, nu poti insusi lectiile ca ea te copie, si te abate dela ore, si roag-o sa te schimbe tot prin primele banci numai ca cu alt coleg sau colega.
Sper ca te-am ajutat cit de cit.