| RbdGirls268 a întrebat:

am nevoie sa ma ajutati cu un sfat. Cat mai urgent, va rog.
Pai, sa va spun ce s-a intamplat : Am o colega, cea mai buna prietena. Noi sun in aceeasi clasa (a IX - a). Parintii ei sunt de religi baptista (pocaitii) Si fata e cam constransa. Nu ii da voie sa faca nimic."au tinut-o prea din scurt"... Acum cateva luni, ea si-a inceput viata sexuala cu un baiat pe care il iubea enorm de mult si s-au despartit, apoi ea ca sa se razbune s-a mai bagat cu unu si s-a ***. Si parintii fetei au dus-o la un ginecolog sa o vad si doctorul nu era acolo si asistentele le-a spus ca mai bine sa o intrebe pe ea decat sa o chinui. Ea a recunoscut si nu au mai last-o la scoala, apoi am vorbit cu mama ei si ne-a rugat sa avem grija de ea. Dar intr-o zi ea a plecat de la scoala in ultimele doua ore si a intrebat-o diriga a doua zi unde a fost, si i-a spus ca a fost cu un fost prieten (baiatul ala cu care s-a *** prima oara) si diriga a sunat-o pe maicasa si i-a spus, si acum iar nu o mai lasa la scoala.

Imi puteti spune cum sa o ajut, sunt sigura ca trebuie sa existe o cale si da, sunt constienta ca parintii ei nu sunt deloc ok din moment ce isi opresc fica de la scoala pentru porcaria asta, desi ii inteleg pentru ca ea s-ar putea sa fii ramas gravida si au spus ca trebuie sa vada si ce o sa faca cu asta.

PSbig grinAU FUNDA! Va multumesc ca incercati sa ma ajuta-i cu un sfat :* :* :*

Răspuns Câştigător
| Jijell a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii si profesorii, daca vor sa se implice.

Nu este normal acest comportament al parintilor fata de un adolescent, indiferent de religie sau orice altceva. Tu daca ii esti buna prietena incearca sa vorbesti cu rudele tale, sa ii convingeti pe parintii ei ca fata nu are niciun viitor fara scoala. Lipsita de educatie si frustrata de modul in care este tratata de parinti, are sanse foarte mari sa ajunga exact ce isi doresc ei sa nu ajunga: videochat sau prostitutie.

Se pare ca inca nu s-a inteles ca interzicerea exprimarii sexuale in societatea actuala are exact efectul opus. Pacat, mare pacat. In loc sa se faca educatie si campanii pentru sexul protejat, unii incearca sa isi tina copiii ca in Evul Mediu.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie anunțată „Protecția Copilului". E ilegal să nu lași copilul la școală.
Autoritățile trebuie să se implice, dar ca s-o poată face, trebuie să cunoască despre acest caz!

| petrescuionut a răspuns:

Pentru ei asta este ca un pacat si o rusine in familie cel mai bine este sa nu e bagi happy pocaiti gandesc altcumva decat tine ei cred ca este sa zic diavolul in familia lor si la mine cativa membri sunt pocaiti dar nici in halu ala merg si ei la biserica se roaga astea petrece dar copii trebuie sa aiba o libertate pentru ca ei au tinut-o mereu ea atunci cand a scapat din mana lor imd sa a fact sex cu baiatu ala acum nu aic e sa faci pentru ca nu te ia nimeni in seama