| YakuzaM a întrebat:

Am nevoie sa vorbesc cu cineva care sa ma inteleaga, familia nu imi este aproape iar prietenii ma cred nebuna cand le spun prin ce trec, as vrea sa vorbesc cu cineva care trece sau a trecut printr-o depresie...

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu am trecut prin nicio depresie dar te ascult.

| YakuzaM explică (pentru William):

Ei bine, chiar daca ti-as spune tie tot si m-as descarca, tot nu m-ar ajuta cu ceva. Si cred ca stii la ce ma refer, mai mult ca sigur ai trecut prin ceva anume si cand ai vorbit cu cineva despre problema respectiva ai primit numai sfaturi aiurea... ca sa fie ok trebuie sa vorbesti cu cineva care a trecut prin asa ceva, care stie exact despre ce este vorba, iar sfaturile sa fie exact cele de care ai nevoie.

| SkyPilot a răspuns:

Ai putea incepe prin a incerca niste lucruri simple. Poate ai un deficit de magneziu, incearca sa iei un supliment alimentar cu magneziu. De cate ori e soare afara si ai posibilitatea, iesi la soare, si stai cat mai mult in lumina lui. Eu locuiesc intr-un oras in care este innorat foarte mult si ploua des si avem foarte multi oameni cu probleme de depresie.

| YakuzaM explică (pentru SkyPilot):

Nu cred ca la mine depresia se bazeaza pe faptul' ca as putea avea deficit de magneziu. Stiu ca suna aiurea sa spun ca la 20 de ani am multe pe cap si am probleme, multe persoane in varsta mi-au luat problema mea in ras, ca vreau eu mai multa atentie... dar nu e asa. Chiar as vrea sa ma inteleaga cineva

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Happyjump a răspuns:

Poți vorbi cu mine, trimite-mi un mesaj, te rog!

| NoName0x0 a răspuns:

Problemele le mai agravam si noi cu mintea noastra, totul sta in psihicul nostru. Nu am trecut printr.o depresie, dar am un var care a trecut printr.o depresie severa. Daca vrei, lasa.mi un mesaj si te ascult, chiar nu e de ras cu asta...

| TPUuser199 a răspuns:

Eu am trecut prin depresie. happy Si acum iau medicamente de depresie si anxietate happy Imi poti da mesaj cand doresti. Crede`ma stiu prin ce treci...

| NumaiIdioti a răspuns:

Fata mea, la 20 ani, crede-ma, nu exista depresie. Exagerezi. Ce vei face mai incolo cand va veni un bebe, rate la casa, probleme la job etc? Probabil acum un flacau ti-a dat papucii iar tu consideri ca lumea s-a sfarsit. Iesi din casa si nu mai posta pe aici aiurea pentru ca vei avea tot timpul din lume pentru a face o depresie. Pa pa

| FacLaMisto a răspuns:

Te ajut eu, am trecut prind destuletongue. ideea este sa vezi lucrurile cum nu sunt. Aranjeazale in mintea ta cum vrei tu sa fie.tongue

| Andrei181818 a răspuns:

Am trecut si eu printr-o depresie destul de urata lasă-mi un mesaj te pot asculta