| Ary99999 a întrebat:

am nevoie urgent de un sfat. Am 15 ani si nu mai suport sa stau cu tata ( ai mei sunt divortati ) si nu vreau sa stau nici la mama. M-am gandit si as vrea sa plec, e ok?

Răspuns Câştigător
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Pot începe prin a-ți spune că decizia luată de tine nu e o soluție. Adică unde ai putea să pleci la 15 ani și să te poți întreține singură? Nicăieri, și făcând greșeala asta cine știe pe unde ai ajunge. Dar din ce cauză vrei să pleci? Ai probleme cu ei? Dacă consideri că sunt demne de protecția copilului, încearcă să apelezi acolo. Dar dacă nu vrei să ajungi să fii dusă la casa de copii, sfatul meu ar fi să încerci să mai reziști 3 ani, să-ți continui studiile, și când vei merge la facultate, dacă vrei să urmezi una, dar asta oricum nu prea contează, pleacă în alt oraș și mută-te, și așa vei scăpa de ei. Te înțeleg perfect, știu cum e să nu îți mai suporți propria familie și să vrei pur și simplu să pleci, dar să nu ai unde. E greu, mai ales că la vârsta adolescenței apar și conflictele dintre generații dacă nu ai niște părinți open minded care să te înțeleagă. Păcat că unii uită că au fost și ei odată adolescenți. happy Încearcă doar să fii puternică, să nu le mai iei toate în seamă, și trăiește doar cu gândul la cât de bine și liberă te vei simți peste 3 ani când vei pleca. Asta ar fi singura mea soluție, de care mă folosesc și eu. Ai grijă de tine și mereu gândește-te de mai multe ori înainte de a lua o decizie. happy

| Ary99999 explică (pentru B3HappyN0Worry):

Mersi mult, faza e ca mi-a interzis sa dansez si eu ador asta, m-a facut sa ma cert cu toti prietenii mei si multe altele.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unde sa pleci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singur. Bineinteles, probabil ai un plan despre unde ai sa locuiesti, ce ai sa mananci, cu ce ai sa te imbraci, unde ai sa te speli samd

| PedoBarbie a răspuns:

Canalele sunt libere. Du-te învârtindu-te!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!