| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. Cum as putea scăpa de... timiditate? S-au întâmplat multe in ultima perioada si nu am vorbit niciodată cu nimeni despre aceste lucruri. M-am inchis foarte mult in mine si..Nu ma simt niciodată ok cand ma aflu in societate. Prefer să stau singura, sa ascult muzica sau sa citesc. Cand sunt in oraș, departe de "refugiul" meu, am emoții, tremur si parca nu ma pot controla. Vreau doar sa ma fac nevăzută. Am cautat pe net ce ar putea însemna toate aceste lucruri si toate rezultatele au fost anxietate socială. Ce pot sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Buna! Sa stii ca sunt foarte multe persoane care au avut anxietate si au reusit cu ajutor specializat sau nu sa o depaseasca.
Incepe cu pasi mici, altfel va fi greu sa scapi doar dintr-o miscare de timiditate; anxietate.
Nu stiu foarte multe detalii despre tine, dar o sa iti insirui cateva idei. Tu din fire esti introverta, ceea ce inseamna ca preferi linistea, iti interiorizezi sentimentele si esti selectiva in alegerea prieteniilor. A fi introvert nu inseamna a fi anxios, dar e acolo o mica predispozitie (mai ales daca lovesc anumiti factori care produc anxietatea). Faptul ca te inchizi in tine te face sa te simti tensionata intr-un fel. Nu trebuie neaparat sa iti spui problemele personale, dar cu cineva foarte apropiat din familia ta, poti sa discuti (ex:mama).
Cred ca esti si creativa. Cand vorbesti cu cineva despre o problema e posibil sa gaseasca o alta modalitate de rezolvare. E bine sa ai un confident, cineva pe care te poti baza la nevoie. O prietena, verisoara de varsta ta cu care sa te intelegi mai bine nu ai? Ti-ar fi de ajutor daca ai avea, fiindca ai putea sa iesi din casa si sa petreci timpul cu ele pe afara.
Seara sau dimineata, iesi chiar si pentru 10 minute din casa si plimba-te. Respira adanc si repeta in gand: ''Pot, pot. Reusesc sa nu tremur. Nimeni nu are nimic cu mine.'' sau orice alt gand care crezi ca ti-ar fi util.
Daca vrei vreodata, mergi la psiholog, dar ai grija cand il alegi: ce facultate are, master, formare, experienta. Terapia cognitiv-comportamentala e foarte buna pentru rezolvarea anxietatii sociale. De asemenea, psihologul nu te judeca, nu divulga secretele si te ghideaza sa iti rezolvi problemele.
Foarte bine ca citesti! Inseamna ca ai cultura si iti place sa inveti. Lucreaza la stima de sine, cauta o noua pasiune, scrie ce sentimente ai intr-un jurnal. Pe mine m-a ajutat sa imi scriu cateva solutii ipotetice pentru situatiile care m-au pus in dificultate in trecut.
Exerseaza in fata oglinzii. Stiu ca nu pare o idee buna, dar asa vei constientiza de modul tau de manifestare. Eu am primit un sfat foarte bun de la un profesor. Aveam emotii cand trebuia sa vorbesc in public. Mi s-a zis asa: ''Cauta acel chip care pare prietenos si evita chipurile incruntate.'' In timp ce vorbesti, tine ceva in mana.
Stiu ca te supara ca nu iti poti controla emotiile, dar daca iti doresti, cred ca vei reusi sa iti depasesti teama. Eu am scapat de anxietate cand am mers la voluntariat. Mi-a placut mult si am invatat sa fiu mai responsabila si mi-am dezvoltat abilitatile de comunicare.
Cand mai esti stresata afara, ia castile si asculta melodia preferata sau gandeste-te la ceva frumos. Daca anxietatea ta se agraveaza, risti sa faci atacuri de panica.

Ti-am gasit cateva pagini interesante care te-ar putea ajuta un pic:
https://www.social-anxiety-solutions.com

https://www.helpguide.org/articles/anxiety/social-anxiety-disorder.htm

https://psychcentral.com/lib/6-ways-to-overcome-social-anxiety/

https://psychcentral.com/......l-anxiety/

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce sa mai zis si eu pe langa tot ce s-a zis...
Nu trebuie sa faci neaparat ceva in privinta asta. Da, nu este ok sa te comporti asa dar nu este nici un lucru relativ rau. Nu te simti bine in preajma altor persoane, este normal. Pana la urma esti singura pe lumea asta, cand murim nu o sa mai conteze nimic. Dar daca te gandesti al efemeritatea lucrurilor si la felul in care poti sa privesti aceste lucruri, treburile se schimba.
Mergi cu prietenii undeva sa spunem, ce te deranjeaza la asta? Te gandesti cum ar putea ei reactiona la ceea ce faci, la ceea ce spui? Conteaza? Fiecare este pentru el si ei nu conteaza asa de mult, dupa un timp probabil nu o sa te mai intalnesti cu ei si nu o sa mai tineti legatura. Maine probabil ca nu o sa isi mai aduca aminte ce ai spus, deci conteaza? Merita sa stai cu gandul la asta? Nu (asta ca un exemplu). Poti sa aduci lumea ta cu tine oriunde, nu neaparat daca stai izolata. Trebuie sa fii atenta la orice gand iti trece prin minte si orice emotie. Fii constienta mereu de momentul prezent si o sa vezi ca lucrurile se schimba.
Ce? Iar? Te apuca tremuratul? Fii atenta la acest lucru, simte cum se propaga aceasta emotie prin corp si o poti controla. Nu te lasa purtata de ea. Ramai calma, respira mereu si fii constienta de asta. Cum am zis, in cele din urma nimic nu mai conteaza.

Ai spus ca citesti, ce citesti? Lasa putin romanele de dragoste si politiste si axeaza-te putin pe dezvoltarea personala, dar nu orice carte, pentru ca multe sunt facute doar pentru a fi comercializate. Nu iti recomand carti (acum) pentru ca poate nu o sa te apuci de ele, insa lucrurile vin cand trebuie sa vina. Daca tu de maine trebuie sa te schimbi si sa devii mai puternica atunci asa o sa fie.
Multa bafta! ^^

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Schimbarea trebuie sa vina in primul rand de la tine. Atunci cand intalnesti persoane noi incearca sa vorbesti cu ele, sa deschizi subiecte. Bine asta e valabil si cu prietenii actuali.
Pentru a scapa de asa zisa anxietate trebuie sa iesi din bula ta incepul cu incetul si sa vorbesti cat mai des cu oameni.
Nu te va ajuta cu nimic daca stai in casa si asculti muzica s-au daca te uiti la "The vampire diaries" laughing

| idkkkkkk a răspuns:

Sincer,nu stiu daca asta e cel mai bun raspuns dar uita te la The Vampire Diaries, daca deja te uiti trebuie sa stii ca exista un pers pe nume Damon care practic e tupeist rau. Daarr, voiam sa zic ca de cand ma uit am mai scapat de timiditate si mi-am dat seama ca trebuie sa fii tupeist in viata ca sa castigi.Succes! nu stiu daca e cel mai bun rapsuns dar sper sa te ajute!