| questions29 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu marimile normale ale bustului, taliei si soldului.Am 13 ani si am 85 cm la bust, 66 cm la talie si 98 cm la sold.Am 1,70 m inaltime.Este necesar sa mai slabesc sau este normal pentru varsta si inaltimea mea?

Răspuns Câştigător
| misswinchester a răspuns:

Pentru varsta ta esti foarte dezvoltata. Eu am aproape 17 ani si 1.68 : ))). Legat de masuratori, nu cred ca au foarte mare importanta. Greutatea se calculeaza in functie de inaltime. De exemplu: daca ai 1, 70 se zice ca ar trebui sa ai 60 de kilograme sau 1, 65 m si 55 kilograme. Cat ai inaltimea - 10 kilograme. Asa se spune ca ar fi indicat, dar nu cred lucrul asta. Atat timp cat tu te simti bine in pielea ta si greutatea pe care o ai nu iti cauzeaza probleme de sanatate de ce sa te intereseze ce zice un cantar?

8 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Este devreme sa te gandesti la lucrul acesta incearca sa te ocupi de scoala.

| Edw08 a răspuns:

Medicul de familie te va ajuta in legătura cu acest aspect. Atâta timp cât starea ta de sănătate este buna nu prea contează dimensiunile, unele putând fi genetice și ne însemnând o afectiune sau o neregulă. Esti in formate la vârsta ta, vorbește despre asta deschis cu părinții sau bunicii tai și fără rețineri. Ei îți vor spune ce e cel mai bine pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este normal să te preocupe, dar este important să nu îți faci griji la această vârstă ești încă în creștere, în evoluție, ani buni. Nu te lua după standarde despre ce ar fi normal, după unii și alții. Așa cum ești, este norma dtale acum.

| Andreeush a răspuns:

Ești încă în dezvoltare, nu ar trebui să îți faci griji la vârsta ta.

| SilentRain a răspuns:

La 13 ani asta e precuparea ta? Vezi de școală lasă porcăriile astea nu sunt pentru tine

| Plato a răspuns:

Pentru varsta ta ar fi normal sa nu te preocupe chestiile astea.
Atât timp cat grasimea nu-ti afecteaza sanatatea iar doctorul nu-ti recomanda sa slabesti, de unde pana unde sa te gandesti tu la asta

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai omis sa ne spui cate kg ai, din masurile alea rezulta ca esti destul de slabuta, cu talia subtire dar soldurile relativ mari, ai marimea 36 dupa talie si bust dar 38 dupa solduri. Tinand cont ca esti inca in dezvoltare nu e o problema atata timp cat nu esti supraponderala, si nu cred ca esti.

| Maia55 a răspuns:

Draga mea, eu la 13 ani ma jucam cu păpușile. Nu este momentul s ate preocupe asta, ești un copil, joaca te, canta, dansează. Nu te gândii la formelecorpului de acum, ați timp de la 16 ani în colo.