| Useria a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ceva mai putenrici sentimental. Cum treceti peste jicnirile pe care vi le adreseaza niste persoane, degeaba. Daca vreti sa-mi spuneti sa ignor, nu va ma obositi, pentru ca daca le ignor, ele actioneaza. Funda +vot

Răspuns Câştigător
| mada1414 a răspuns:

Da stiu cum e straight face asa am patit si eu in scoala generala... Ei fac asta pentru ca te invidiaza pentru, nu stiu, personalitate, note, aspect fizic. Cea mai frecventa metoda si cea mai ''sanatoasa'' ca sa zic asa este sa-i ignori. La un moment dat se vor plictisi si vor gasi pe altcineva care sa jigneasca sau poti sa incerci sa le dai replici mai dureroase sau prin ironii si sarcasm. Sa-i iei peste picior ca sa zic asa. Eu de exemplu am scapat de multe jigniri prin replici dureroase si o palma sau doua laughing Sau mai este varianta(care nu o abordez in general, decat in situatii cand chiar se depaseste orice limita a bunului simt) sa spui parintilor si domnului/doamnei diriginte ce se intampla pentru ca sa ia masuri. Sau sa-i pui pe parintii tai sa vorbeasca cu dirigintele. Cam asta am facut eu si as face-o in continuare. Dar in niciun caz sa ii implori sa inceteze. Nu, nici pe departe. Trebuie sa le arati ca esti o persoana puternica, care trebuie respectata, nu bataia lor de joc! Mult noroc! P.S. Daca dupa toate aceste metode ei nu inceteaza atunci colegii tai sunt niste adevarati nesimtiti care nu au rusine si nici un pic de constiinta. In acest caz numai timpul poate rezolva asta(trecerea la liceu sau facultate) sau sa te muti din clasa daca chiar nu se poate face nimic.

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Incearca sa intelegi ca un om normal nu ar jicni pe nimeni fara motiv. Persoanele de care spui tu au probleme psihice si nu pot fi trase la raspundere pentru faptele lor. Poti vorbi cu profesorii sau cu politia daca te agreseaza.

| Useria explică (pentru William):

Nu au ce le face nici profesorii, nici directoarea. Ele sunt prea nesimtite.

| William a răspuns (pentru Useria):

Incearca, zi-i directoarei sau dirigintei. Pot sa le faca multe daca vor.

| AAnka a răspuns:

Intr-adevar este foarte bine sa le ignori deoarece dupa o anumita perioada in care le ignori ele dispar. Cei care te jignesc se vor plictisi la un moment dat sa te jigneasca daca vad ca ii ignori. Daca tu crezi ca nu poti sa le ignori poti sa le dai si tu replicile. S-ar putea sa iti vina in minte chiar in momentul acela niste replici numai bune pentru jignirile care ti se adreseaza. Daca cei care te jignesc continua tot asa eu zic sa-i eviti si sa-i ignori cat poti tu de mult. Stiu ca poate pare greu dar crede-ma ca nu e chiar asa. Si eu am mai fost jignita si am facut tocmai ce ti-am spus tie.happy Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?big grin

| Useria explică (pentru AAnka):

Da dar daca le ignor ele fac ceva, actioneaza. De exemplu, mi-am uitat la sport pantalonii in cabinet dar cand o colega mia adus erau murdari(calcati in picioare), mi-au mancat din mancare, mi-au furat din lucruri. Astfel de lucruri nu le poti evita.

| AAnka a răspuns:

In cazul asta astea nu mai sunt jigniri. Asta e deja bataie de joc. Ar trebui sa vorbesti cu un profesor sau cu parintii. Sigur te vor intelege si vor lua masuri. Nu au niciun drept sa-ti faca asta. Trebuir neaparat ca parintii tai sa stie. Daca te ameninta sau ceva nu trebuie sa-ti fie frica. Asta inseamna ca le e frica. Dar trebuie neaparat ca cineva sa stie.

| misha99 a răspuns:

Pur si simplu nu le iei in seama si incerci sa le arati ca nu iti pasa de ce zic elewinking fa-ti alte prietene cu care sa fii mai mereu dar ai grija pentru ca sunt multi oameni parsivi tongue ignorale total si nu le da importanta atunci cant ii zic ceva care te deranjeaza ..nu te jena sa le raspunzi sec incearca sa le dovedesti ca esti mai presus de toate, indiferenta e cea mai dureroasa.ele se oftica intr-un fel sau altu pentru ceea ce esti tu de fapt! sper ca te-am ajutat!