| nikimportant a întrebat:

Am o intrebare sunt singura persoana care petrece zia indragostitilor ca ziua "ziua ce bine e sa fi singur"?

Răspuns Câştigător
| Marius21s a răspuns:

Buna Nikosipleme! Nu esti singura persoana. Eu sunt de parere ca este mai bine sa nu ai o responsabilitate in plus. Am avut o relatie lunga cu o fata foarte draguta. Cand am pornit impreuna pe "Drumul iubirii" era doar o copila, eu putin mai mare, dar degeaba pentru ca niciunul dintre noi nu stia ce inseamna iubirea. In zori, pentru mine era primul meu gand, cand nu eram unul langa altul ma gandeam numai la ea, iar seara paseam in "Lumea viselor" tot cu acelasi gand. O lume in care ea era visul meu, unicul meu vis. Intr-adevar! Aveam amandoi o multime de vise, sperante si crede-am ca nu va exista absolut nimic care sa ne desparta, insa acest drum al iubirii s-a dovedit plin de obstacole si cu un sfarsit amar. Acum, ne-am transformat intr-o simpla amintire. Ne-am despartit la inceputul acestui an. Nu mi-a fost usor sa trec dintr-o relatie la starea de a fi singur. Este un proces care necesita acomodare, acceptare si, in final, obisnuinta. Nu e un lucru usor, dar, odata facut, este normal sa fii mai prudent/a in ce priveste implicarea intr-o relatie. Despartirile iti lasa un gol in suflet mai mare sau mai mic in functie de sentimentele avute pentru celalalt, in functie de durata relatiei, de lucrurile impartasite cu celalalt si de modul in care despartirea apare. Mi-a fost foarte greu, dar pana la urma am privit partea buna a situatiei: Daca esti singur/a, nu mai trebuie sa tii cont de parerea celuilalt in niciuna din deciziile pe care le iei, te poti intalni cu oricate persoane vrei, poti sa iesi oricand, la orice ora, oriunde, poti sa faci orice fara sa trebuiasca sa te gandesti ca decizia pe care o iei va influenta persoana iubita, nu mai exista comentarii la adresa prietenilor tai, programul zilnic ti-l faci asa cum consideri tu ca iti este mai bine, esti tu si faci ceea ce doresti tu pentru ca asa vrei. Eu personal ma simt mai bine singur si cred ca o perioada lunga de timp nu voi mai avea o persoana langa mine. Voi evita tot ce tine de "iubire" pentru ca numai cred in ea!

| nikimportant explică (pentru Marius21s):

Marius doar pentru ca ai fost ranit o data nu poti renunta sa crezi in iubire, deoarece tu nu ai iubito doar pe acea fata, sunt sigura cas oamnei in jurul tau care ori ce ar fi tu vei continu sa-i iubesti (familia, prieteni etc) Si da e greu sa te desparti de o persoana, e foarte greu si dureros, dar totusi asta nu inseamna ca poti sa-i interzici alteia sa fie langa tine... Si da e bine sa fii singur ineori, dar singurataea poate ineori sa te puna in niste stari foarte ciudate.
Sunt sigura ca intr-o zi vei iubi din nou o alta fata, dar uh inca poate nu ai intalnito!

3 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Neah, nu esti singurul/singura.

| SuntDoarEo a răspuns:

Nup...mdea si eu sunt singurastraight face