| Elsa1998 a întrebat:

Am o mare problema!
Sunt prea emotiva, prea simt multe lucruri. Azi un baiat de la noi din sat a facut accident si cand l-a aratat la stiri plin de sange mie mi s-a facut rau si imi venea sa lesin. Si acum de curand o cunostinta a murit si eu numai gandindu-ma mi s-a facut rau si ma tine cateva zile. mi-e frica sa nu lesin. si asa ma simt rau. Parca as fi eu in locul lor... ce sa fac? Exista medicamente pentru asa ceva? help sad

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Nu exista medicamente pentru asta. Singurul lucru care exista in cazul de fata este terapia, asta daca ajungi sa crezi ca e neaparat nevoie de acest lucru.
In situatiile pe care tu le-ai descris, reactia ta nu este neaparat una dusa la extrem, e normal sa ai emotii si este foarte normal sa ai anumite stari de frica, slabiciune sau tristete in momentul in care emotiile se leaga de o persoana draga tie sau cel putin cunoscuta. Sunt foarte multi oameni care au reactia asta in momentul in care vad sange, asta pentru ca subconstientul lor asociaza imaginea asta cu moartea sau cu efecte care ar putea cauza moartea, ceea ce este intr-o oarecare masura absolut normal.
Iti pot spune ca nu exista medicamente in contextul in care "boala" ta tine in proportie de 100% de psihic, lesinul ca urmare a trairilor intense este o stare pe care fara sa-ti dai seama tu ti-o induci singura. Si nu o zic in sensul ca tu ai vrea sa lesini, ci ca in momentele in care tu ai starea de lesin, tu deja te gandesti ca o sa lesini. Oarecum anticipezi lucrurile si asta intr-o anumita masura le si cauzeaza.
Esti o fire emotiva si asta poate avea mai multe surse, mai adanci sa zic asa, poate sa provina totul din anumite traume mai intense sau mai putin intense din copilarie, sau alte experiente neplacute pe care tu le-ai trait, la care ai fost de fata si ti-au ramas intiparite in memorie si in subconstient. Ar fi bine sa te gandesti din ce in ce mai mult la lucrurile care iti creaza aceste trairi si sa incerci sa le invingi, in sensul in care te gandesti rational la ceea ce se intampla.
Daca simti ca intr-adevar asta devine o problema importanta, care te copleseste cel mai bine ar fi sa iei legatura cu un psiholog, care ar putea sa-ti explice mai bine situatia, si poate astfel reusesti sa te ajuti singura, poate nici nu ai nevoie de ajutorul lui.

Succes!

1 răspuns:
| Miley a răspuns:

Bună! ^_^

Fiecare fată are momentele și de slăbiciune, cred eu. În plus, întâmplările tale sunt destul de serioase. Însă ar trebui sa vizitezi un medic, ai putea avea probleme de sănătate care se pot ține sub frâu cu medicamente. Dar asta nu trebuie să te sperie, este doar o modalitate de prevenție.

O zi bună! (^_-)