| Denisa1Elena a întrebat:

Am o mare problema (zic eu). Ieri mi s-a rupt maseaua, si de unde mi s-a rupt este cariata, maine trebuie sa ma duc sa mi-o scoata, nu este o masea definitiva, ci se schimba si nu poate sa mi-o plombeze, trebuie neaparat schimbata.Am 12 ani,si sunt extrem de sensibila, ma tem si de injectii, nu am asa mari probleme cu dantura, mai am 4 dinti plimbati si am mai avut 4 anestezii cand mi-am scos 2 dinti...Si astazi mi-a cazut o plomba care am avut-o la dinti din fata, si acum cand mananc imi intra toata mancarea acolo.Care-i problema mea? Maie ma duc sa imi plombeze dinti, nu ma tem, am mai trecut prin asa ceva de multe ori si nu doare tare.Dar ma tem la masea, ce-mi face..stiu ma anesteziaza mi-e frica de ijectii si nu-mi place cand imi amorteste toata gura,pentru ca mi-a mai scos odata un dinte pe viu si domni aia de acolo au zis ca "am fost cea mai curajoasa ca am facut pe viu"asta a fost prima data, nu am facut nici o injectie, si dupa am fost la alt doctor mai rau si la ala am facut primele 2 injectii (rau=asa il consideram eu pentru ca m-a obligat sa stau la facutul injectiei).Am fost si mi-am mai scos dinti, dar nu mai tin minte daca m-a durut sau nu... Si acum vreau sa va intreb doare tare cand ti-o scoate? Sa fiu pregatita ..Va rog ajutati-ma.Dau FUNDA! + VOT!

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

In mod normal, daca iti face o anestezie ok, nu ar trebui sa te doara.

| ionutss a răspuns:

Cred ca mai mult ti e frica. Stai linistita. Daca e un stomatolog bun nici nu ai sa simti cand ti o scoate.