Întrebare recomandată | euuuu551 a întrebat:

Buna TPU! Am o mica-mare problema cu mama care este disperata de notele mele. Sunt pe locul al 3 lea din clasa, ceea ce nu este nici catusi de putin relevant pentru mine, dar e un capat de lume pentru ea. Sunt clasa a 7-a, mi se pare absurd ca ma compara cu persoane care fac meditatii. Cand ii spun de pasiunile mele sau ce incerc sa fac pe viitor, ce carti mai citesc samd este dezinteresata sad nu stiu de ce mai incearca sa ma "umileasca" cand singura concurenta pe care o am e propria mea persoana. In fine, m-am impacat cu ideea ca nu ma intelege…ce pot face mai mult decat sa o ignor?

Răspuns Apreciat de Editori
| m90s a răspuns:

Bună seara. Doamna ar trebui să înțeleagă faptul că notele sunt subiective. Nu sunt importante. Ceea ce contează e cu ce ai rămas din notele pe care le-ai. Unde contează, totuși notele și mediile. Dacă vrei un liceu mai bun sau o facultate, unde nu există examen de admitere și poți prinde un loc la buget având o medie generală bună. Să știi că am trecut prin asta, și îți zic că în general părinții sunt subiectivi și superficiali. Cred că dețin adevărul absolut în fața copilului, nu suportă să fie contraziși, chiar și atunci când au dreptate. Trăiesc cu ideea f lor fixă, deplasată din context, cum că nu vor să fie de râsul lumii cu copii lor. Încă mai există mentalitatea "Ce mai face capra vecinului", și, în acest sens caută să se laude cu realizările și performanțele copiilor lor. Pentru unii părinți, copiii sunt niște roboței lipsiți de sentimente, care trebuie să execute comenzile, altfel suportă consecințele.

Ai luat decizia cea mai înțeleaptă de a o ignora, iar cu timpul se va calma și resemna.

SUCCES, în continuare.
Vacanță plăcută!

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu prea vad ce ai putea face, doar sa vorbesti cu ea dar este greu sa ii schimbi mentalitatea. Asa sunt majoritatea parintilor, isi compara copilul cu altii de parca oamenii sunt la fel. E laudabil faptul ca tu incerci sa fii din ce in ce mai bun, ca citesti si ai pasiuni. Bravo tie! Daca nu merge cu vorba, doar ignora lucrul acesta si continua ceea ce faci, ca faci bine.

| pogacel a răspuns:

O nota nu te face prost sau destept inseamna cat ai inteles tu din materia respectiva