| dianadidi1 a întrebat:

Buna tpu.Am o mica problea si am nevoie de ajutorul vostru. Acum 2 ani eram o scandura, eram atat de slaba incat ma lua vantul pe sus, mancam dulciuri mereu, chipsuri si tot felul de porcarii si tot nu ma ingrasam.Dar ceva s-a schimbat acum 2 ani cand m-am mutat intr-o tara straina.Am inceput sa ma ingras si de la 40 si ceva de kg am ajuns sa am 59 de kg.Nu va ganditi ca sunt cea mai grasa persoana doar am putina burtica si mi se pare ca mainile mele si picioarele sunt mult mai mari si vreau sa redevin scandurica de mai de mult, sa am abdomenul plat si picioare si maini subtiri.Nu stiu ce se intampla dar simt cum pe zi ce trece ma ingras tot mai mult si imi este frica sa nu devin prea grasuta.Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Lecorbusier a răspuns:

Nu tine o dieta.schimbati modul de viata.adica sa mananci sanatos sa devina ceva ce faci in fiecare zi.desigur nu strica un mc puisor asa odata pe saptamana o gogoasa stii ce zic dar ai grija.treci la un deficit caloric nu stiu ce varsta ai personal iti sugerez in jur de 1400 de cal depinzand de metabolismul tau ar trebui sa si faca treaba dupa USOR USOR mai adaugi calori vezi sa foe usor ca altfel te ingrasi la loc.mult succes

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mutatul în o țară nouă, o limbă nouă, a presupus intrarea în o ușoară stare depresivă, de panică.
În loc de înfometare, căutați, chiar online, un psiholog din România care oferă servicii online de consiliere și discutați despre această problemă medicală.
Repet, nu este de la alimentație, este o stare de stres post mutare în o nouă viață, necunoscute multe!

| Andreeush a răspuns:

Te-ai gândit că alimentația e de vină?
Încearcă să ții o dietă, să mănânci mai sănătos, să faci sport, eventual să mergi la sală.

| Sofer a răspuns:

Zic sa te apuci de sala sa îți tonifici formele.

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Iti recomand sa nu mai bagi in tine ca in cisterna, si o sa slabesti. de exemplu un specimen feminin de varsta 17-18 sedentara, ar consuma in jur de 1750 calorii, depasesti 1750 calorii te faci batoza, mananci in jur de 1750 calorii - greutate normala, sub 1750 calorii subnutrita - depinde si de inaltime.

| Lecorbusier a răspuns (pentru Kenji2Uchiha):

Si de metabolism mai depinde prietene