| YoKo399 a întrebat:

Am o nelamurire.Deci,ca sa calatoresti in strainatatea singur (minor neinsotit) iti trebuie o declaratie de la parinti cum ca ei sunt de acord sa zbori neinsotit.Eu stau de un an in Germania.La anul in vara vreau sa ma duc in Romania, dar singura.Si din Romania voi mai pleca cu niste prieteni in Bulgaria si cu niste rude in Ungaria. Ce imi trebuie? Tot declaratie? Si mai am inca o intrebare. Daca mama imi face declaratie notariala care e valabila 6 luni de exemplu, in alea 6 luni pot calatori in alte tari singura? Va org sa-mi spuneti cum sta treaba pentru ca nu prea stiu.
Funda cel mai bun raspun!

Răspuns Câştigător
| Ralucutza15 a răspuns:

Deci.Daca vrei sa calatoresti din Germania in Romania, iti va trebui doar pasaportul, fara procura(declaratie cum ii spui tu). Insa daca vrei sa iesi din Romania si sa pleci in alta tara iti trebuie tot asa, pasaportul si pe langa obligatoriu procura de la ambii parinti.Atat este problema, doar granita de iesire din Romania.In rest nu trebuie sa-ti faci probleme, nu te vor mai controla la vama, sau eventual daca te vor controla, iti vor cere doar pasaportul.Iti spun asta din experienta.Si eu sunt tot in Germania. Bafta!winking

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai si un insotitor major care sa fie trecut in actul respectiv

| VladPătrașcu a răspuns:

Deci fii atent aici. Trebuie sa fii insotit de un adult (MAJOR) pe care parintii tai sa il imputerniceasca la notar care costa si acolo niste bani ca isi dau acordul ca tu sa treci vama cu respectivul. Daca nu sunt divortati trebuie semnat de amandoi parinti, daca sunt divortati doar de parintele care este tutore legal prin hotararea judecatoreasca pe care trebuie sa o aiba la notar. Succes si singur de capul tau nu am auzit sa ai voie, neaparat insotit.

| qpEvYqp a răspuns:

Da in acele 6 luni poticalatori singura...dar doar in tarile care sunt inscrise pe actul notarial (foaia aia facuta de mama ta) asa ca ai grija ce tari treci in acte... sper ca te-am ajutat