| mariaflorentina1310 a întrebat:

Am o poveste mai lunga asa ca daca te plictisești poti iesi oricand.Sa începem...deci eu inainte aveam o mulțime de prieteni si ma întelegeam super bine cu ei. Apoi m-am certat rau de tot cu "sefa" grupului si ne-am cam destrămat.Ideea era ca pe langa asta inainte de incident ei mergeau pe dupa blocuri si la un magazin mai îndepărtat si eu nu aveam voie sa merg.Ma simteam super naspa cand trebuia sa ii astept pentru ca nu am voie. Apoi problemele mele s-au ținut lant: la scoala începusem sa nu ma mai inteleg bine cu nimeni înafară de 2-3 colegi cu care mai aveam ceva in comun. Apoi încet dar sigur am devenit a ntisociala.Nu mai ieseam din casa,stăteam cu ochii in telefon, prieteni zero barat. Întrebarea mea este:oare as putea sa iau totul de la capăt...sa ma inteleg din nou cu prietenii mei vechi sau sa incerc sa imi fac prieteni noi? Țin sa mentionez ca eu as vrea sa imi fac prieteni cand incep liceul.Dar asta va fi peste aproape 2ani.Nu stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Intre prieteni trebuie sa existe intelegere, dragoste, ca daca unuia nu ii este permis un anume lucru, restul sa il inteleaga si nimeni sa nu se creada mai presus astfel incat sa existe "sefi". Asta e parerea mea, nu vreau sa judec pe nimeni. Dupa cum scrie in 1Corinteni 15 cu 33: "Nu vă înşelaţi: „Tovărăşiile* rele strică obiceiurile bune." Iar tie vreau sa iti sugerez sa fii tu insuti, iar cine te va accepta ca prieten, te va accepta asa cum esti fara ca mai apoi sa existe certuri.
Stiu ca treci printr-o perioada mai grea, si eu am fost pe acolo si multi altii..nu vreau sa mai intru in detaliile acelei perioade, dar cu timpul, mi-am adunat gandurile, am vazut ca acele vechi prieteni nu erau un lucru bun, nu erau o influenta buna si e mai bine ca nu am insistat asupra lor ci am lasat asta in urma.
Nu trebuie sa iti faci multi prieteni, ca e la fel la ca pe inernet, ai o gramada dar in realitate poate nici nu ii cunosti pe toti, dar in Bibie este un verset si anume in Proverbe capitolul 18 versetul 24: "Cine îşi face mulţi prieteni îi face spre nenorocirea lui, dar este un prieten care ţine mai mult la tine decât un frate. "
Prietenul acela care face cat o mie o sa il gasesti cand te astepti mai putin.
Asadar iti sugerez sa nu te mai intristezi din cauza unor persoane care vin si pleaca din viata ta, unii iti lasa amintiri, altii iti lasa o lectie din care sa inveti. Cu tot ce te pot ajuta eu este sa iti scriu cuvintele astea pe care daca vrei sa le primesti, daca nu nu si te sfatuiesc sa ceri ajutor de sus, caci El cunoaste inima fiecaruia si iti poate da prieteni potriviti pentru tine, care sa ajunga "ca un frate" cum scria mai sus.
o zi frumoasa iti doresc!

| mariaflorentina1310 explică (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile frumoase! Am vazut ca aceasta platforma atrage multa lume si m-am gandit sa imi iau inima o dinti si sa scriu primul articol

3 răspunsuri:
| MushroomSheep a răspuns:

Heh, am avut aproape aceeasi problema ca si tine.Eu zic sa stai linistita, nu toata lumea te poate agrea.Pana la urma, daca te-au parasit dintr-un motiv atat de neinsemnat, nu ti-au fost prieteni pana acum...
Nu trebuie sa te consideri antisociala doar pentru ca te intelegi cu 2-3 oameni, sau sa incerci sa te schimbi, sa devi ipoctrita pentru a le face pe plac "hienelor"..Cand o sa mai cresti o sa-ti dai seama ca nu conteaza numarul prietenilor, ci calitatea lor, iar pentru a-i gasi pe cei potriviti, trebuie sa te comporti natural. happy
Uite, eu una ma intelegeam cu toti colegii din clasa mea, insa, din cauza faptului ca nu-mi pot tine gura cand vad o nedreptate, nu ma las dominata de "sefi", am ajuns sa fiu chiar si hartuita.Dar am continuat sa fiu eu, si in felul asta am cunoscut oameni minunati, care ma iubesc si ma apreciaza pentru ceea ce sunt. happy

| andreea55648 a răspuns:

Si eu am avut problema asta cu aproape un an in urma cand m-am mutat in Germania. Prieteni 0, prietenii mei din Romania nu mai erau interesati de mine etc. Am avut o perioada mai grea cu depresie, dar apoi mi-am dat seama unde am gresit. Nu te panica de faptul ca nu ai prieteni. Ata e cea mai mare greseala. Incearca sa fii un om pozitiv, invata bine, fa-te frumoasa, zambeste mereu, chiar daca nu simti si vei vedea ca oamenii se vor apropia de tine. Oamenii iubesc persoanele pozitive. Poti merge la cursuri de dans, volei sau ceva ce iti place, iar asa iti vei face garantat prieteni noi ce au aceleasi hobby-uri ca tine. Cat timp m-am concentrat pe faptul ca nu am prieteni si m-am gandit cum sa fac sa le fiu pe plac colegilor mei de clasa, care nici acum nu ma prea baga in seama, nu am facut nimic altceva decat sa inrautatesc sitoatia. Acum toti prietenii mei sunt din alte clase, doar unul e din clasa mea, care e si el din Romania si a fost cu mine intr-o clasa unde inveti doar germana. Nu trebuie sa ai neaparat multi prieteni. Putini si loiali, nu multi si falsi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai nevoie de ajutor, sunt disponibila oricand. pup