| Saraguran a întrebat:

Bună tpu.Am o problemă, am 13 ani și cred că sunt schizofrenica. Vorbesc foarte mult singura,am un ursuleț cu care dorm noaptea și vorbesc cu el,mă prefac că sunt filmata și îmi spun tot ce mi se întâmplă, când dau cu aspiratorul când intr-un limba pe care eu am inventat-o.La școală nu am multi prieteni., nici nu ma descurc așa de bine. Când sunt cu altcineva vorbesc cu mine în gând spunandu-mi tot ce fac greșit.
Vă rog să îmi spuneți dacă am schizofrenie sau nu

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu esti schizofrenica. Schizofrenicii nu se intreaba daca este normal sa vorbeasca cu ursuletii de plus, ci vorbesc cu ei pentru ca sunt sigur ca trebuie sa vorbeasca cu ei.

Esti inca destul de mica si probabil faptul ca vorbesti intr-o limba inventata de tine, ca vorbesti cu ursuletul de plus, ca te prefaci ca esti filmata etc sunt doar urmele copilariei care probabil nu a trecut in totalitate. Si eu faceam asta pe la 12, 13 ani.

Cat despre faptul ca vorbesti cu tine in gand, cred ca majoritatea oamenilor fac asta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, toti facem asta, si un pic toti suntem derogati, dar schizofrenia se manifesta altfel.

| AlexBrooK00 a răspuns:

Pai suferi de O afecțiune du-te la psihologul școlii.