| Jjj840 a întrebat:

Am o problema... Am o prietena cea mai buna, me cunoastem din clasa I, inainte nu stateam cu ea si nu ne vorbeam dar din clasa a IV-a am devenit cele mai bune prietene. Am fost in aceeasi clasa 6 ani, dupa care ea s-a mutat intr-o alta clasa din aceeasi scoala iar eu intr-o alta scoala, au aparut niste probleme cu fosta noasta clasa si aproape toti elevii au plecat. Noi ne iubim mult, nu putem trai una fara cealalta. Dar de la un timp ma ignora... sta doar cu alti prieteni, nu isi mai face timp pentru mine, nu mai facem nimic impreuna... ne certam rau de tot din orice prostie... mi-a vorbit foarte urat dar am iertat-o. Mie imi e dor de vechea ea, acum s-a schimbat mult si nu o mai recunosc nici eu, nici parintii ei... parintii ei nu prea ma mai vor la ei acasa... nici ea nu ma mai cheama... inainte mergeam una la alta in fiecare saptamana, dadeam petreceri, calatoream... acum abia ne mai vorbim. Eu sunt foarte atasata de ea, nu o pot pierde si mi-e frica sa nu aiba o alta prietena cea mai buna... sau sa ne despartim de tot... vreun sfat? Ati trecut prin asa ceva?

Răspuns Câştigător
| wolfves a răspuns:

E normal sa nu va mai vedeti atat de des (adica in fiecare zi) pentru ca sunteti in scoli diferite. Dar ar trebui sa isi faca totusi timp pentru tine.
Ai incercat sa vorbesti cu ea despre asta, sa o intrebi de ce e asa si sa ii spui ce simti? Poti sa ii vorbesti si despre momentele voastre frumoase inainte sa intrati in subiectul ala, de exemplu : Iti mai amintesti cand...
Acum, cu parintii ei, e cam ciudat. Adica, inainte mergeai la ea si erau ok cu tine, nu? Si acum sa isi schimbe ei asa parerea singuri, imposibil. Mai mult ca sigur le-a spus ea ceva rau de tine sau au vazut ei ceva ce nu le-a convenit. Sunt unii parinti care cand vad ca, copiii lor se indeparteaza de niste prieteni pe care ei ii considera buni, nu sunt de acord cu ei si trag de ei sa tina legatura cu acele persoana. Probabil ea le-a schimbat parerea despre ei.
Dar incearca sa vorbesti cu ea, cum am spus. Sper sa rezolvati!

| wolfves a răspuns (pentru wolfves):

Acele persoane*
parerea despre tine*

| Jjj840 explică (pentru wolfves):

Dar inainte ne vedeam des ai aveam timp una pentru cealalta. In fiecare saptamana. Parintii ei se comporta frumos cu tine cand le vad, mama ei de multe ori a incercat sa ne impace, dar de fiecare data cand ne certam mama ei citea conversatiile si cred ca si-a facut o parere proasta despre mine, desi nu eu am inceput cearta. Si mi-a spus ca mama ei nu o mai lasa sa stea cu mine atat de mult ca inainte pentru ca a vazut un mesaj pe care i l-am scris la nervi, dupa ce ea mi-a vorbit foarte urat. Nu stiu... sper sa mai pot salva prietenia asta. Ea nu incearca deloc.

| Jjj840 explică (pentru wolfves):

Eu am vorbit cu ea despre asta... foarte mult... a unteles cat de mult sufar si am inceput sa plng in timp vorbeam dar a venit cu tit felul de scuze si motive, dar cred ca nu exista niciun motiv aat de bun pentru care sa se comporte asa cu mine.

5 răspunsuri:
| andreeabobo a răspuns:

Oamenii devin diferiti, nu zic ca e si cazul vostru, dar oamenii vin si pleaca. Cateodata intervin rupturi, pot fii diferite cauze, dar pot fii rupturi de prietenie si fara nici o cauza.
E posibil ca mutarea de la scoala sa fie una din cauze. Cel mai bine este sa vorbiti si sa intelegeti ce s-a intamplat.
Trebuie sa fie efort din ambele parti, dar daca ea nu vrea nu sta pe capul ei, poate pur si simplu nu mai te vede ca pe cea mai buna prietena. Dupa cum am zis, nu fi dezamagita, oamenii vin si pleaca tot timpul si nu trebuie sa depinzi de o persoana

| Jjj840 explică:

Va rog, ajutati-ma! Simt ca o pierd.