| tennislover16 a întrebat:

Am o problema care ma streseaza in fiecare zi. Deci eu acum trec pe clasa a opta. Din clasa a cincea si pana in a saptea am mers in fiecare an la olimpiada de limba si literatura roamana, dar niciodata nu mi-a placut. Pot sa spun ca am mers doar din respect pentru profesoara, dar si pentru parintii mei, care sunt foarte exigenti si ei spun ca scoala, invatatul inseamna totul.Am mai fost si la olimpiada de religie, tot din obligatie, unde chiar am avut un rezultat destul de bun, dar nu am vrut sa merg crying. Practic tenisul de camp de un an si jumatate si chiar cred ca ma descurc bine.as vrea sa fac performanta in acest sport.dar pentru parintii mei scoala inseamna totul.Deci in clasa a opta voi fi din nou obligata sa merg la olimpiadele acelea.Si eu nu vreau...si nu stiu cum sa le spun profesorilor acest lucru. Toti (parinti si profesori) se asteapta sa am media 10 pe linie, dar eu nu prea pot si nici nu vreau.Ok..deci intrebarea era :cum pot sa imi fac curaj sa le spun ca nu mai merg la olimpiada? Adica eu cred ca profesorii observau ca nu eram serioasa la orele de pregatire si ca nu prea imi pasa, dar tot pe mine se bazau si ma fortau sa invat foarte mult. Daca acum in clasa a opta vor afla profesorii ca eu fac tenis se vor supara destul de rau...In plus daca parintii mei vad ca nu mai invat asa bine si refuz olimpiadele se pot supara..deci ce as putea sa fac? Cum sa ii conving sa ma lase sa nu particip la olimpiade si sa fac mai mult antrenament? Cum sa le spun profesorilor ca nu merg la olimpiade? Chiar am nevoie de ajutor ca problema asta este foarte stresanta pentru mine crying. (P.S. Nu vreau raspunsuri de genul : exista lucruri mai importante in viata decat antrenamentele).

Răspuns Câştigător
| Alexandra28964 a răspuns:

Buna! Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa le spui parintilor tai ca nu iti doresti sa fi cea mai buna la scoala si ca iti doresti sa faci o performanta in tenis! Pe mine m-au obligat parintii in clasa a 5-a si a 6-a s merg la olimpiade si de curand le-am spus si eu ca mie nu imi place sa particip la olimpiade si ca pentru mine scoala nu este pe primul loc! Pentru mine pe primul este teatrul si gimnastica artistica! M-am certat cu parintii vreo saptamana pe aceasta cauza dar am reusit sa le arat ca eu chiar sunt buna si la teatru si la gimnastica! Ca sa ii poti convinge nu trebuie sa incepi sa plangi sau le aspunzi urat ca mai rau o sa faci! Trebuie sa le arati ca esti buna si ca tu iti doresti sa fi sportiva! Sper ca am reusit sa te ajut cu ceva!

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Urmeazati pasiunea draga fa-i sa inteleaga explicandu-le ca asta iti dorestinu mai fi stresata multa bafta si succes

| Printesa10TM a răspuns:

Acum, in clasa a opta nu cred ca o sa ai timp sa te pregatesti de olimpiade (chiar daca ptofesoara e convinsa ca te descurci). Trsbuie sa inveti pentru examen. Le spui ca ai de invatat si la matematica, si la alte materii. Nu poti sa le faci pe toate odata.