| alexandramariair a întrebat:

am o problema, chiar nu stiu ce sa fac, am 14 ani si stau cu bunica mea. Parintii mei sunt plecati in strainatate de cand eram mica.
Lasand astea la o parte, familia mea este nebuna. Nu inteleg ce fac gresit, vreau sa ma sinucid. Mereu ma trezesc dimineata certandu-ma ca nu-mi termin curatenia in camera cand putea sa-mi zica frumos. Mi-au facut scandal, mereu imi fac scandal, uneori mai cedez si eu pentru ca e prea, nu stiu, efectiv se umple paharul si nu mai rezist si le mai insult si asa. Nu mai pot sa rezist in injuraturi si insulte zi de zi, vreau sa ma sincuid, as detalia certurile dar nu ma prea simt bine, am sa detaliez intr-o alta postare, dar intrebarea mea e, Ce sa fac? Simt ca innebunesc

5 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Cei care te cearta, bunica sau parintii, sunt perfectionisti. Ei cred ca doar daca face lucrurile perfect cineva, e suficient de bun. Ei de fapt se simt ne-suficient de buni ei insisi. Nu te lua dupa ei. Tu fa lucrurile cat poti tu de bine, si sa fii tu cea care isi spui, bravo alexandra, ai facut o treaba buna. Eu in adolescenta citeam, am invatat limbi straine, pregatit pentru facultate - si pe mine mama si bunica ma certau ca nu fac destula ordine - dar nu le-am bagat in seama si lucrurile au iesit foarte bine. Numai bine.

| Linda a răspuns:

Iti mai spun ca Dumnezeu te iubeste, te considera valoaroasa si chiar daca treci prin momente grele, daca tu faci cat poti de bine lucrurile, vei avea o viata implinita, vei vedea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa ma leg de ultima parte si dupa revin.
Merita? Pai ce sa merite? Doar daca o faci. nu mai conteaza nimic dupa pentru tine, deci nu exista alternativa in care ar merita.

Revenind. Stiu ce zici (desi poate nu vrei sa auzi asta si toata lumea o zice). Iti spun acum din perspectiva unei alte familii nebune.

Modul cum gandesti tu acum, in copilarie, te defineste ca persoana in cele ce urmeaza. Ai o familie asa cum ai. Vezi cine greseste si cine nu. Vezi mentalitatea fiecaruia de acolo. In mintea ta o sa se formeze deprinderi care o sa te marcheze ca persoana mai departe. Cand o sa cresti si o sa fii independenta, o sa iti faci familia ta, exact cum vrei. Exact opusul a ceea ce traiesti acum, pentru ca realizezi ce se intampla. As putea sa dezvolt mai mult asta, dar legat de viitor. nu o sa te ajute acum. Insa am tinut mai mult sa te anunt cum o sa fie lucrurile 100%.

Legat de prezent. nu ai ce face. Nu ii poti schimba. Trebuie sa rezisti. Privind rezistenta, nu trebuie sa te mai gandesti atat. O sa treaca anii. Conteaza sa nu iti pierzi mintile pana atunci. Daca reusesti asta, tot respectul.

Te cearta? Te injura? Si ce daca. Da-i naiba. Fiecare cu parerea lor. Nu o lua personal. Ar face asta cu oricine ar fi in locul tau. E doar o chestiune de rol, de personaj. Te vede cineva ca te cearta? Prieteni, rude? Te simti rau ca poate ratezi ocazii si te considera acele persoane in diferite feluri? Si ce? Parerea cuiva care nu intelege ce se intampla, nu conteaza, e 0.

O sa treaca timpul, o sa pleci de acolo, o sa iti faci viata ta, detasata de a lor si asta este. Fii sigura de asta. Pana atunci doar fa ceva ce te ajuta sa nu innebunesti. Citeste, invata, vorbeste cu diferite persoane, vorbeste cu tine. Nu esti singura care trece prin asa ceva, lumea asta e mare, tu cunosti doar o parte nesemnificativa. Dar nu este un lucru rau. Daca era altfel, si tu erai altfel.

Succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| dariasisi7 a răspuns:

Nu îți recomand. Eu zic sa te pui pe învățat la școală. Doar așa poți să scapi de acolo.
Încearcă să ieși mai mult pe afara ca sa scapi din atmosfera aceea toxica. Daca ești cu mintea mai calma nu te vor mai afecta atât de mult certurile