| MissPussy a întrebat:

Am o problema cu mama. Marti planuiam cu prietena mea cea mai buna sa vina la mine dupa scoala si sa doarma la mine, dar mama nu ma lasa fiindca zice ca nu ii place sa vina copii ei in casa ca cica nici cand era mica nu ii placea.
(Mama mea este o persoana un pic cam ciudata: cand era mica singura persoana cu care se juca era verisoara ei in rest nu ii placea sa aiba prietenii, zicea ca nu are nevoie si de asta pe mine nu prea ma lasa sa ma duc acasa la prieteni sau sa vina ei la mine sau sa am unii).
As vrea sa o conving sa ma lase sa vina prietena mea. Eu deja am rugat-o dar a zis NU ca cica vine obosite dar nu stiu cu ce am putea sa o deranjam adica am sta in camera mea nici nu cred caar observa ca suntem acolo si mai ales ca Miercuri(ziua care urmeaza) este 1 Mai deci zi libera in care va avea tot timpul sa se odihneasca!

Cum o pot convinge sa ma lase sa vin cu prietena mea? Va rog dau FUNDITA la cel mai bun raspuns. Mercic :*

2 răspunsuri:
| Ivory a răspuns:

Draga, MissPussy.Iti spun din proprie experienta, la fel e si mama mea.Cand eram mica mai aduceam copii prin casa si ma certa. Posibile motive: Ea spune ca in momentul cand aduci o persoana straina in casa nu poti sti ce intentii are:poate sa-ti fure de prin casa bijuterii, lucruri de valoare etc(cica)laughingal doilea motiv :pentru ca nu e curat(ma laasi>?). Acum am mai crescut si la 14 ani imi tot cere: da` mai cheama si tu o colega la tine! .Ei..problema este ca depinde de la parinte la parinte ce perceptie are asupra"prieteniilor". Singura solutie care ar putea da roade ar fi s-o lasi sa-ti puna conditii, iar tu sa le indeplinesti si astfel sa o convingi.Dar daca in final e tot NU, va trebui ca pe viitor sa-i castigi increderea si sa incerci sa n-o dezamagesti si astfel vazand ca are baza in tine te va lasa sa chemi colegi.Si daca nici atunci nu te lasa sa-i spui s-o sune pe mama mealaughing. Mult succes! Fundaa?kiss

| LaviniaLavinitutza a răspuns:

Pai incearca sa discuti cu mama ta despre asta. Spune-i ca daca ei nu-i placea cand era copil asta nu te impiedica pe tine sa te distrezi in copilarie. Daca tot nu o convingi, spune-i ca o sa o ajuti in casa timp de o saptamana. Explica-i ca o sa faci curat in camera, o sa speli vasele, o sa dai cu aspiratorul etc. Sper ca o sa te ajute raspunsul meu. Succes cu mama ta!